Rasedusaegsed muutused: rindade tundlikkus

Rasedusaegsed muutused: rindade tundlikkus

14. Dec 2014, 19:01 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui su rinnad raseduse ajal kasvavad (iga päevaga üha enam), on tõenäoline, et nad on ka ülitundlikud ning õrnad. Rindade tundlikkus on üks raseduse kõige harilikematest sümptomitest ning tavaliselt kogevad naised seda alates 4.-7. rasedusnädalast kuni esimese trimestri lõpuni välja.

Rinnad on raseduse lõpuni pidevas muutumises, mis kulmineerub ternespiima – rinnapiima eelkäija ja vastsündinu esimese söögi – tootmisega. Seda võib lekkima hakata umbes 38. rasedusnädala paiku.

Mis rindade tundlikkust põhjustab?

Rindade muutumises ja tundlikkuses on peasüüdlasteks hormoonid östrogeen ja progesteroon. Teiste tegurite seas on veel (hea ja vajalik) rasv, mis rindadesse koguneb ning paranev verevarustus. Milleks kõik need muutused? Sest juba mõne kuu pärast peavad sinu rinnad olema valmis rohkeks ja pidevaks piimatootmiseks.

Kasulik teada

Lisaks rindade tundlikkusele märkad raseduse jooksul  tõenäoliselt oma rindade juures teisigi muutusi, sealhulgas:

Nibud. Lisaks valulikkusele ja pakitsusele, võivad nibud olla tavalisest tihedamini „kikkis“. Kuigi see võib partneri jaoks väga erutav välja näha, on tunne ilmselt midagi sootuks muud – tõenäoliselt on nibud erakordselt ja isegi piinarikkalt tundlikud.

Nibuväljad. Kui sa kuulud enamiku naiste hulka, on sinu nibuväljad (tumedad alad nibude ümber) rasedusega muutunud tumedamaks, võib-olla täpiliseks ning lihtsalt suuremaks –see tendents jätkub iga mööduva raseduskuuga. Lisaks tekivad nibuväljadele väikesed kühmukesed, mis on tegelikult higinäärmed ja mõjuvad nibusid ümbritsevale alale loomuliku lubrikandina.

Veresooned. Tõenäoliselt märkad naha all kumavat sinist veresoonte rägastikku, mis toitaineid emalt lapseni juhtida aitavad.

Hea uudis: Rinnad kasvavad küll edasi, kuid ei valuta tõenäoliselt enam pärast esimest trimestrit.

Veel parem uudis:  Su rinnad muutuvad sünnitusjärgsetelt kuudel (peaaegu) täielikult endisteks.

Mida teha?

Veendu, et su partner on sinu olukorrast teadlik ja et ta on sinu rindadega voodis (ja kallistades) ettevaatlik. Näita talle, millised puudutused on sinu jaoks meeldivad ja millised mitte.

Investeeri korralikku rinnahoidjasse, et vältida rindade venimist ja „ära vajumist“. Kui võimalik, väldi traadist toestusega rinnahoidjaid.

Kui rinnad on magamise ajal valulikud ja tekitavad ebamugavustunnet, võid magada puuvillase spordirinnahoidjaga.


Emmede Klubi