Rasedusaegne kaalutõus võib olla seotud beebi sooga

Rasedusaegne kaalutõus võib olla seotud beebi sooga

29. Dec 2014, 12:31 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti läbi viidud uuringu väitel peavad rasedad naised poisslapse lõpuni (tähtajani) kandmiseks rohkem kaalus juurde võtma. Ebapiisav kaalutõus võib väidetavalt olla mõnede katkenud raseduste põhjustajaks. Internetiväljaandes „PLOS One“ ilmunud uuring jälgis seost rasedate naiste kaalutõusu ning sündinud poisslaste arvu vahel.

Uskumatul kombel uuris Georgia Ülikooli endokrinoloog Kristen J. Navara 23 aasta jooksul 68 miljonit sünnitust ning leidis, et meessoost embrüod vajavad raseduse ajal suuremat kaloraaži, et ellu jääda.

Navara avastas, et naistel, kes raseduse ajal vähem kaalu kogusid, sündisid tüdrukud ning suurema (vähemalt 9 kg) kaalutõusuga naised sünnitasid enamjaolt poisse.

Kui emad võtsid kaalus juurde 9 kilogrammi, sündis umbes 49 protsenti lastest poistena. Kui kaalutõus küündis 18 kilogrammini, oli 52.5 protsenti lastest meessoost. Kui emad võtsid juurde 27 kilo, olid 54 protsenti sündinud lastest poisslapsed.

Navara uuringud viitavad sellele, et väike kaloraaž võib olla üks põhjustest, miks poisse ootavad naiste rasedused katkevad. Tema sõnul on esimesed kuus raseduskuud kriitiline ajaperiood, mis meessoost loote ellujäämist mõjutab.

Selle teadustöö valguses on endokrinoloogi nõuanne rasedatele järgmine: „Vanemate naiste puhul tehakse teste kromosoomivigade tuvastamiseks 11. rasedusnädala paiku ning siis tuvastame juhtumisi ka lapse soo. Võib-olla tuleks seda teha kõigi rasedate puhul, et luua parimad võimalikud tingimused loote ellujäämiseks.“

Selge on see, et olenemata lapse soost on oluline keskenduda mitmekülgsele toitumisele ning veenduda, et sündimata laps saab kõik kasvamiseks ning arenemiseks vajaliku. Olenemata sellest, kas tegemist on poisi või tüdrukuga.

„Õnneks“ on rasedusaegne kaalutõus meist paljude jaoks see kõige lihtsam osa, kas pole? Millised on teie kogemused? Kas teie, poisslaste emmed, kinnitate uuringu tulemusi või ei pea teadlaste leiud sugugi paika?

(Allikas: PLOS One)


Emmede Klubi

12. Jan 2015, 15:29

Võtsin juurde esimese rasedusega 28 kg ja teise rasedusega 20 kg ja mõlemad tüdrukud!

29. Dec 2014, 15:26

Minu puhul peab paika võtsin juurde 21 kilo ja sündis poiss. 😀