Vaatamata juttudele, et rasedus on täiesti normaalne seisund ning ei ole haigus, põhjustab see paljudele naistele ebameeldivaid ja delikaatseid probleeme. "Hommikune" iiveldus on kõigile teada-tuntud mure, kuid probleem, millest väga avalikult rääkida ei soovita, on ebamugav, valus ja piinlik - hemorroidid. Perekoolis kirjutab proviisor Terje Tähe, miks hemorroidid tekivad, kuidas neid ära hoida ja kuidas leevendada.
Raseduse ajal on hemorroidide tekkimine väga tavaliseks probleemiks, kuna raseduse lõpu poole ja peale sünnitust muudavad tekkinud hormoonid naise keha sidekoed pehmemaks – ja tekivadki tavalised rasedusaja probleemid – liigesed hakkavad välja käima, hemorroidid, tupe allavajumine, selja äratõstmine, veenilaiendid.
Ka tuleb hemorroidide puhul meeles pidada, et WC-s ei tohi istuda kauem kui paar minutit ning kui kohe ei tule, siis lahkuda ning proovida hiljem uuesti. Igasugune pikem istumine potil ning punnitamine surub alakeha veenid täis ning hemorroidid löövad uuesti välja.
Kõhukinnisus võib olla ka lihtsalt sellest, et juuakse liiga vähe. Päevas peaks jooma vähemalt 1 liitri puhast vett. Kui imetad või oled rase, peab vee kogus olema veelgi suurem – isegi 1,5-2 l päevas. Kui hakkad piisavalt jooma, kaob kõhukinnisus ning ka hemorroidid.
Kindlasti peab alustama kohe päraku ja tupe ümbruses olevate lihaste treenimisega: tõmbad päraku ja kusiti-tupe lihased nii kõvasti kokku nagu hoiaks peale pikka muuseumi külastamist kanget pissi-kakahäda tagasi ning WC-d pole kuskil. Hoiad paar sekundit, lased korraks lõdvaks ja uuesti. Nii 100-200 korda päevas (sellise korduste arvuga on hemorroidid paari nädalaga välja ravitud). Esialgu tundub nii suur harjutuse korduste arv hirmutav, kuid harjutust on lihtsam meeles pidada, kui see siduda igapäevaste toimingutega – nt iga kord kui auto seisab punase fooritule taga, teed 20 kokkutõmmet või iga kord kui alustad imetamist, hammaste pesu ajal, söögi tegemisel jne.
Alakeha veene aitavad lõdvestada ka harjutused, kus oled selili jalad vastu seina üleval ning libistad jalgu harki ning jälle kokku või jalad “liblikasse”.
Ning liikuma! Liikumine aktiviseerib üldist ainevahetust, väldib kõhukinnisust, aktiveerib vereringet alakehas (päraku veenidest hakkab ka veri liikuma). Pikk istumine ühe koha peal soodustab alakehas veenipaisu tekkimist ehk hemorroidide tekkimist, sest istudes surutakse suured alakeha veenid kokku.
Suposiididest on hemorroidide leevendamisel ägedas faasis kõige efektiivsemaks osutunud vene päritolu Anusol, eriti just siis kui on veritsevad, valulikud ja põletikulised hemorroidid. Hästi aitab koel uuesti tagasi tõmbuda Preparation-H (hairasv) suposiidid. Astelpaju küünlad aitavad haavandilise päraku korral.
Tugeva ägeda valu korral aitab, kui suunata pärakule jahe või lausa külm dušš – veresooned tõmbuvad kokku ning surve hemorroididele väheneb, ka valu väheneb.
Enamasti kaovad need peagi pärast lapse sündi.