Plastikus sisaldavad kemikaalid on seotud enneaegse sünnitusega

Plastikus sisaldavad kemikaalid on seotud enneaegse sünnitusega

15. Feb 20:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti teadusajakirjas The Lancet avaldatud teadusuuring viitab, et plastmassis sisalduvad kemikaalid on üheks enneaegse sünnituse, aga ka mitmete teiste emadel ja lastel esinevate probleemide tekitajad. 

Plastmass on valdavalt nafta baasil toodetud sünteetiline materjal, mis sisaldab ja ka eraldab mitmeid kahjulikke kemikaale - neisd ühe kõige ohtlikumana ftalaate. Paraku on seesuguseid kemikaale sisaldav plastik praeguseks absoluutselt kõikjal meie ümber: toidupakendites, toidunõudes, mänguasjades, puhastusvahendites, hügieenitoodetes nagu seepides ja kreemides, põrandakattematerjalides nagu vinüülparkett, sünteetilistes värvides, sünteetilisest materjalist või sünteetiliste värvidega värvitud riietes, liimpuidust mööblis...  

Selles uuringus vaadeldi 1998. kuni 2022. aastal sündinud laste andmeid. Vähemalt 1000 beebi uriinist leiti ftalaate, mis viitab ema kokkupuutele ftalaatide või  raseduse ajal. Teadlased leidsid, et ftalaatide sisaldus on selgelt seotud enneaegse sünnitusega. Samuti on ftalaatide sisaldusel seos üsasisese kasvupeetusega. Mingil määral leiti seos ka surmaga imiku- või lapseeas, psühholoogiliste, käitumuslike ja hariduslike erivajadustega noorukieas ning kardiovaskulaarsete haiguste ja diabeediga hiljem elus. 

Me teame juba aastaid, et ftalaadid häirivad keha hormoonsüsteemi tööd ja seega meie keha loomulikke bioloogilisi protsesse. Mida rohkem on protsess hormoonidest mõjutatud - näiteks viljakus ja lase saamine - seda enam. Raseduse ajal mõjutavad ftalaadid näiteks platsenta tööd. Kuna ftalaatide mõju on ammu teada, on plastmassitootjad selle konkreetse kemikaali paljuski välja vahetanud alternatiivide vastu, et saada õigus kutsuda oma toodet ftalaadivabaks. Nende aseanete mõju on aga arvatavalt paljuski sama. 

Plastmassitööstus on juba väitnud, et see uuring näitab küll korrelatsiooni, kuid mitte põhjuslikku seost. Samadel lastel, kelle uriinist leiti juhuslikult rohkem ftalaate, võisid ka muudel põhjustel tervisehäired tekkida.