Pelgulinna sünnitusmajja tuleb eriti uudne sünnitustuba

Pelgulinna sünnitusmajja tuleb eriti uudne sünnitustuba

23. Jan 2018, 21:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

On teada, et sünnitus möödub kiiremini ja kergemini, kui naine tunneb end turvaliselt ja mugavalt.


Jaanuari alguses toimus Pelgulinna sünnitusmajas sisearhitektuuri konkursi finaalvoor, mille eesmärk oli valida välja, kes kujundab haiglale uutmoodi sünnitustoa.

Projekti eesmärk on muuta õhkkond sünnitustoas koduseks, mugavaks, hubaseks - et naised tunneksid end lõõgastunult. Kui sünnitustuba näeb välja nagu haiglapalat ning sünnitaja ja tugiisiku ees avaneb pilt arvukatest meditsiinilistest instrumentidest, võib see tekitada stressi ja hirmu, mis aga pärsib sünnitegevust.

Konkursi võitis sisearhitekt Reet Helisabeth Karm. Tema visiooni "tuba kui kameeleon" eripära on tehnilised lahendused, mis võimaldavad sünnitustoa meeleolu vastavalt sünnitaja soovidele muuta. "Nii palju, kui oli naisi, keda ideaalse sünnitustoa teemadel küsitlesin, nii palju oli ka arvamusi — värvid süsimustast lumivalgeni, valgustase hommikuerksast kottpimedani, kes soovis rohelist metsa, kes laguunsinist merd ja nii edasi," kommenteeris Karm idee sündi.

Karmi disainitud ruum on justkui neutraalne lõuend, mille peale iga pere saab tahvelarvutist juhitavate ekraanide, helisüsteemi ning väga mitmekülgse valgustuse abil luua just omale meelepärase ideaalse sünnitustoa. Ekraanidelt võib kasvõi kodustega reaalajas Skype'i kõnet pidada. Et ruum oleks igal juhul soe, hubane, kodune, on läbivaks materjaliks puit.

Järgmise etapina teel toa valmimiseni teeb Karm viimased muudatused, et tulemus vastaks kõigile haigla nõuetele. Tehniliste jooniste valmimiseks korraldatakse seejärel hange, pärast mida selgub ka uudse sünnitustoa täpne valmimisaeg.

Projekti veab pähklimüügiettevõte Germund, kes tegi Eesti Vabariigi sünnipäevaks juubelitoote Sajandi Segu, mille müügilt kogutaksegi raha Eesti sünnitusmajadesse hubaste sünnitustubade loomiseks. Heategevusprojekt kestab eelduste kohaselt aastani 2020 ning selle aja joksul soovitakse renoveerida veel vähemalt kolm sünnitustuba erinevates Eesti sünnitusmajades.

Vaata pilte võidutööst ja teistest finaaltöödest Delfi portaalis Pere ja Laps.

 

Mida arvad Sina, kas sellised uuendused on sünnitusmajades asja eest?