Otsus: lubame Downi sündroomiga lapsel elada

Otsus: lubame Downi sündroomiga lapsel elada

10. Jan 2017, 16:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Detsembri keskel sündis Ida-Tallinna keskhaiglas väike Joel – 52 sentimeetrit pikk ja 3352 grammi raske. Poiss, keda oli pikalt planeeritud, kuid kelle õiguse siia maailma sündida panevad mõned inimesed küsimärgi alla: Joelil on Downi sündroom, mis diagnoositi raseduse ajal. Postimees kirjutab:

Igal aastal diagnoositakse Eestis enne sündi umbes 30 Downi sündroomiga loodet. Sünnivad üksikud - mullu ainult Joel, tunamullu kolm last. Nelja lapse ema Anu teadis kohe, et sünnitab, sest tema isiklikud ja usulised veendumused ei toeta aborti. Enamus arstid on suhtunud austusega perekonda, kes leiab, et Downi lastel on sama palju õigus elada kui teistel. Vaid uudise teatavaks teinud geneetik oli esialgu šokeeritud ja kippus aborti soovitama.

Perekond ise jäi rahulikuks. "Esimene emotsioon oli mul endal pigem selline, et kas me oleme ikka piisavalt täiuslik perekond, et meie kätte usaldada selline laps. Tundsin, et see laps on nii eriline, aga meie pole, ja me peame lapse jaoks muutuma. Muidugi saabus seegi päev, kui ma murdusin ja küsisin, miks ikkagi," tunnistas Anu.

Praegu kuune Joel on beebi nagu teisedki, terviserikkeid veel esinenud ei ole ja poiss võtab rinda. Milline tulevik teda ootab, pole selge. Downi sündroomiga kaasneb vaimse arengu mahajäämus. Õige õpetamise korral arenevad need lapsed palju kiiremini kui varem võimalikuks peeti, kuid tervete lastega nad siiski sammu pidada ei suuda. Kaasneda võivad muud meditsiinilised probleemid, nt südamerike, nägemisprobleemid, kuulmislangus. Paljud saavad siiski iseseisva elu ja lihtsama tööga rahuldavalt hakkama.

Ajakirjanik Hannes Hermaküla kirjeldab oma Downi sündroomiga poega nii: "Tema maailm on siiras. On hea ja on halb. Halli tsooni pole. Poliitilist ja juriidilist korrektsust pole, kõik on ehtne, puhas ja üheselt mõistetav. Advokaadiks ta ei sobi, kohtunikuks küll."

Loe tervet lugu Joeli perest ning Hermaküla kommentaari Postimehes.

Foto on illustratiivne.


Milline on Sinu seisukoht: kas geneetiliste häiretega lastel on õigus sündida ja elada? Kas tooksid lapse ilmale?

Samas enamus Downi sündroomiga inimesi, kes on kasvatatud tänapäevaste teadmiste kohaselt, saavad kenasti eluga ise hakkama, sh tööl käisime ja üksi elamise. Mõni lõpetab isegi gümnaasiumi, kuigi pikema aja jooksul kui meie..