Ootamatult emaks saanud naine: Kõhtu ei olnud, iiveldust ka mitte, päevad käisid edasi...

Ootamatult emaks saanud naine: Kõhtu ei olnud, iiveldust ka mitte, päevad käisid edasi...

14. Dec 2022, 09:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Enamasti on naistel vähemalt kaheksa kuud lapse sünniks valmistumiseks aega. Mõnikord saab aga naine oma rasedusest teada oluliselt hiljem, vahel alles sünnituse alguses. Nii juhtus ka Caity Masoniga.

Vaid kolm nädalat enne Flynni sündimist veetis Caity jõulud ja aastavahetuse koos sõpradega pidutsedes, ekstreemsporti tehes, muuhulgas ka alkoholi tarbides... Caity'l ei olnud rasedakõhtu, ta ei kogenud iiveldust, tal ei jäänud päevad ära. "Terve raseduse ajal, iga kuu, neli päeva - päevad," meenutab ta intervjuus Austraalia telesaatele The Project

Tänavu 21. jaanuaril pani Caity endale arstiaja, arvates, et tal on krambid. Haiglasse jõudes selgus, et "krambid" on tuhud ning emakakael on juba 10 sentimeetrit avatud.

Praeguseks on Flynn kaheksakuune ja Caity peab juba kolm päeva nädalas tööl käima. Värske ema muretseb tihti, kas ta on ikka piisavalt hea ema, eriti arvestades seda, et laps kasvab isata.

Sarnane lugu juhtus ka Erinil, kes oli 21, kui otsustas, et soovib hakata rasestumisvastaseid pille võtma. Selle eelduseks oli vereproov, millest aga selgus, et Erin on juba lapseootel. Järgmisel päeval algas Erinil sünnitus. 

Mõlemad naised on kergelt ülekaalulised, kuid näitavad ajakirjanikule ka pilte, mis tõestavad, et tavapärast raseduskõhtu neil ei tekkinud. Erinit on mitmeid kordi rünnanud inimesed, kes ei usu, et naine võiks ilma endale teadmata rase olla ning süüdistavad juhtunus naise rumalust. 

Tegelikult ei ole selliseks suhtumiseks vähimatki alust. Saksamaal ja Suurbritannias hinnatakse, et üllatusbeebina sünnib üks laps iga 2500 kohta. Oluline on naisi, kes ütlevad, et nad ei teadnud, uskuda. Nad ei teadnud! Mitte sellepärast, et nad oleksid rumalad või hoolimatud, vaid sellepärast, et rasedusega ei kaasnenud nende puhul sümptomeid.

Muide, oma teisest rasedusest sai Erin teada kohe raseduse alguses ning sel korral tekkis tal ka silmnähtav rasedakõht. 

Kellele ja miks üllatusbeebid sünnivad?

Rohkem sünnib üllatusbeebisid naistele, kellel on tugevad kõhulihased, mis hoiavad korsetina beebikõhtu selgroo lähedal. Vastupidiselt võib rasedakõht märkamata ja kaalutõus tulemata jääda ka ülekaalulistel. Ning eriti kogukama kehaehitusega naistel, kellel on samal ajal ka tugevad kõhulihased - beebi jääb lihtsalt peitu!

Kui naine jääb rasedaks pillide võtmise ajal, kuid ei tea oma rasedusest ning jätkab pillide tarvitamist, siis võib pillide poolt esile kutsutud menstruatsiooni-sarnane veritsus kord kuus jätkuda terve raseduse vältel. Samuti võivad veritsused raseduse ajal jätkuda naistel, kelle hormonaalne tasakaal on paigast ära.

Hormonaalne tasakaal võib naise kehas paigast ära olla näiteks väga madala rasvaprotsendi tõttu (nt sportlastel), varase menopausieelse seisundi või polütsüstiliste munasarjade sündroomi tõttu. 

Naine võib raseduse sümptomeid märgata vaid raseduse alguses, kuid valenegatiivse või liiga vara sooritatud koduse rasedustesti tõttu jätta raseduse kui võimaluse kõrvale. Millegipärast jääb mõne naise kehas hCG hormooni tase kas esialgu või isegi terve raseduse ajaks rasedustestidega tabamatult madalale tasemele. Kui testi tegemiseks on veel vara, võib teine triip ilmuda ka kauem, kui pakendile märgitud aja jooksul. 

Kui rasestub alles sünnitanud või veel imetav ema, ei pruugi tema hormonaalne tasakaal olla veel normaliseerunud. Seetõttu võib uus rasedus naisel, kes arvab end raseduse sümptomeid hästi tundvat, ka hoopis teistsugusena ilmneda. Vanemas eas naised võivad aga rasedusega kaasnevad muutused, sh päevade ära jäämise panna menopausi arvele. Sarnaselt võib rolli mängida varasem viljatuse diagnoos - kui naisele on öeldud, et tal ei ole võimalik lapsi saada, ei pruugi ta osata ilmnevaid sümptomeid raseduse arvele panna.

Kõigil naistel ei teki näiteks rasedusaegset suuremat väsimust või hommikust iiveldust, mõnel ei teki ühtegi märgatavat sümptomit. Mõned looted liigutavad üsas vähem kui teised ja ema võib need liigutused seedeprotsessiga sassi ajada.

Kuid kui välimus ei reeda, võib naine ise raseduse sümptomeid eitada ka psühholoogilistel põhjustel, näiteks väga noorena, majanduslike või suhteprobleemide korral, teatud vaimse tervise probleemide puhul võib aju suurest stressist toimuvat eitada.

Meedikud on öelnud, et ootamatud sünnitused pole haruldased ka Eestis - seda juhtub aeg-ajalt. Kuid ühiskonna ebaõiglase suhtumise pärast ei soovi pered sellest keerukast läbielamisest rääkida. 

 

 

Millal said Sina oma rasedusest teada? Kui oled üks neist, kes sai lapseootusest teada tavapärasest hiljem, siis kirjuta meile ja jaga oma lugu, millest teised emad võiksid õppida või tuge leida: toimetus@emmedeklubi.ee. Soovi korral võid jääda anonüümseks!