Õhkõrn joon rasedustestil – mida see tähendab?

Õhkõrn joon rasedustestil – mida see tähendab?

01. Dec 2023, 19:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Freepik

 

Meie poole pöörduvad tihtilugu naised, kes ei ole pärast koduse rasedustesti kasutamist selle tulemuses päris kindlad. Kui testile ilmub selge rasedust kinnitav joon, ootad sa tõenäoliselt last. Kui järgisid kasutusjuhendit, kuid joont ei ilmu, siis sa ilmselt rase ei ole. Kuid mida tähendab õhkõrn joon?

Vahetevahel tundub rasedustesti vaadates esialgu, et rasedust kinnitavat joont ei ole, kuid pisut aega veel oodates, testi lähemalt silmitsedes või paremas valguses vaadates on näha heledat joont. 

Kodused testid määravad rasedust hinnates hCG (koorioni gonadotropiini) hormooni taset uriinis. Rasedustest annab positiivse tulemuse siis, kui suudab naise uriinist seda hormooni tabada. 

See on hormoon, mida toodab viljastatud munarakk emakaseinale kinnitudes ehk pesastudes. Pesastumine toimub umbes nädal aega pärast viljastumist. Seega enne pesastumist hCG-d uriinis ei ole, pärast pesastumist on selle tase esialgu väga madal, päev-päevalt aga tõuseb. Sellepärast ongi rasedustesti tulemus esimestel päevadel pärast beebi eostamist negatiivne, kuid mõne nädala pärast selgelt positiivne. 

Poes on müügil erineva tundlikkusega rasedusteste - mõned tunnevad ära hCG konsentratsiooni juba 10 IU/ml (mõni päev varem), teised aga 25 IU/ml (mõned päevad hiljem)

Niisiis - kui rasedustestile tekib rasedust kinnitav joon, ükskõik kui hele või vaevunähtav see ka on, on test tabanud sinu uriinist hCG hormooni. See tähendab, et oled rase. Väga hele joon näitab, et rasedus on varasemas arengujärgus kui selgelt tumeda joone puhul. 

Erandjuhtudel võib nii hele kui ka tume joon siiski lõppeda ilma raseduseta. Näiteks võib hCG hormoon juba tekkinud olla, kuid rasedus seejärel väga varajases järgus katkeda. Samuti annab rasedustest positiivse tulemuse emakavälise raseduse korral, kuid selline rasedus ei jää kahjuks püsima. Haruharva annab hCG hormooni leidmine märku hoopis vähkkasvajast. Ning kui vaatad rasedustesti oluliselt hiljem, kui pakendi juhend ette näeb, võib õige tulemus juba kadunud olla – juba kuivanud testile tekkiv hele värvitu joon märgistab kohta, kuhu õige joon oleks pidanud tekkima. 


Suurema tõenäosusega ootad aga siiski last – palju õnne! Kas Sinul näitas rasedustest esialgu vaevumärgatavat joont?