Nahasügelus raseduse ajal

Nahasügelus raseduse ajal

27. Apr 2023, 16:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapseootel emad kurdavad sageli naha sügelemise üle. Mõned naha sügelemise põhjused raseduse ajal on täiesti normaalsed, teised aga viitavad probleemidele. 

Enamasti on põhjuseks naha kiire venimine ja nahakuivus. Ka sügelus on suurem nendes kohtades, kus nahk rohkem venima peab, näiteks kõhul. Joo palju vett, et terve organism, sh nahk, oleks piisavalt hüdreeritud. Kreemita sügelevaid kehaosi hoolikalt maheda lõhnatu kreemi või loodusliku õliga (nt oliiviõli, kookosõli).

Teine levinud nahasügeluse põhjus on hormonaalne - peopesade ja jalataldade sügelus võivad tuleneda kõrgenenud östrogeeni tasemest sinu kehas. 

Kolmandaks on raseda naise nahk tavapärasest tundlikum. Seega võivad nahaprobleeme tekitada ka ärritava koostisega kehahooldustooted, mida keha enne rasedust vapralt talus. Väldi kõiki tugevalt lõhnastatud pesupesemisvahendeid, pesuvahendeid ja kreeme - need lõhnaained on nahka ärritavad allergeenid.

Neljandaks võib aga sügelus viidata ka teatud rasedushaigustele. Sügelus, mis avaldub eriti käe- ja jalalabadel ning rohkem öösiti, võib viidata maksahaigusele nimega hepatogestoos (Emmede Klubis on oma kogemust hepatogestoosiga jaganud Marii SIIN)Sügelus võib vahel olla ka üks preeklampsia sümptomeist. Need on tõsised haigused, mis ohustavad nii ema kui ka beebit ja mille tõttu laps tuuakse enneaegsena ilmale. Enamasti tekivad need haigused pärast 30. nädalat. Kuid igal juhul on parem karta kui kahetseda, mistõttu räägi igasugusest nahasügelusest alati kohe ämmaemandale! Kui vaja, võtab ta vereanalüüsi, et kontrollida maksanäitajaid. Suurima tõenäosusega on kõik korras, sügelus peopesades on lihtsalt hormonaalne. 

 

Kas Sinu nahk sügeles lapseootuse ajal? Kas ja kuidas leidsid leevendust?