Muudatused raseduse jälgimises: 1. trimestri ultraheliuuring jääb ära

Muudatused raseduse jälgimises: 1. trimestri ultraheliuuring jääb ära

20. Mar 2020, 11:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Seoses eriolukorraga ei toimu Eesti haiglates praegu plaanilist ravi - antakse vaid erakorralist abi. Kuna raseduse jälgimine on plaaniline mitte erakorraline tegevus, siis jääb ära ka osa tavapärasest raseduse jälgimisest. 

Eesti Naistearstide Selts, Eesti Ämmaemandate Ühing, Eesti Lastearstide Selts ja Eesti Perinatoloogia Selts on leppinud kokku, kuidas võiks rasedusi jälgida ja sünnitusabi pakkuda ja sünnitusjärgset beebi tervisekontrolli teostada COVID-19 pandeemia ajal.

Oleme juba kirjutanud, et sünnitamas tuleb praegu käia ilma tugiisikuta, sest mida suurem on inimeste hulk, seda raskem on nende liikumist kontrollida ja juhuslikke kontakte vältida.

Olulisi muudatusi on aga teisigi: näiteks ei soovita juhis teha lapseootel naistele I trimestri skriiningut - analüüse ja ultraheliuuringut. See tähendab, et tavapäraselt 12. nädala kandis toimuv nn kuklavoldi-ultraheli või Oscari test võib praegu ära jääda.

Ära jääda võib ka glükoosi tolerantsustest ehk GTT rasedusdiabeedi diagnoosimiseks. Selle asemel diagnoositakse gestatsioonidiabeeti vereproovi põhjal. 

Vähendatud on kohtumisi ämmaemandaga - pooled visiidid peaksid toimuma telefoni teel

Ära ei jää loote anatoomia ultraheliuuring 20.-21. rasedusnädalal!

Loodud on ka juhised koroonaviirusesse COVID-19 haigestunud raseda naise eest hoolitsemiseks. Naine saab küll ise sünnitada, kuid kohe pärast lapse ilmaletulekut klemmitakse nabaväät ja eraldatakse vastsündinud emast kaheks nädalaks. Ema ei saa oma lapsele ka rinnapiima anda enne, kuni COVID-19 test osutub negatiivseks. Seni saab piima välja pumbata ja ära visata, et laktatsioon säiliks. 

 

Kas Sinu raseduse jälgimises on juba midagi muutunud? Kus oled rasedusega arvel?