Mis tunne on, kui loode liigutab?

Mis tunne on, kui loode liigutab?

04. Jul 2017, 15:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kõhubeebi liigutuste tundmine on naise jaoks väga oodatud sündmus. Teist või enamat korda lapseootel naised tunnevad tavaliselt loote liigutusi varem, kui esimest korda rasedad, sest on seda tunnet juba varem kogenud. Mis tunne siis on, kui laps kõhus liigutab? Küsisime Emmede Klubi lugejate ja blogijate käest järgi!

Raseduse esimeses pooles tunneb ema lapse liigutusi väga sarnaselt tavapärasele seedetegevusele - justkui väike korin käiks alakõhust läbi või gaasimull liiguks sooles. Just gaasidega kipuvadki lapse liigutused esialgu sassi minema. Väga tihti kirjelavad naised loote esimeste liigutuste tundmist: nagu peopesas lendaks liblikas või ujuks kalake. Õrnalt riivav, pisut kõdigi. "Nagu mingid putukad roniks kõhunaha all," arvab meie blogija, kahe lapse ema Andra. 

Vahel, kui ema ootab oma esimest last ja platsenta on eesseinas, juhtub ka nii, et naine hakkab lapse liigutusi tundma alles siis, kui need juba seestpoolt selgelt müksatusena tuntavad ja väljastki nähtavad on. Loote liigutusi tunneme me oma kõhulihastega läbi emaka, ning kui platsenta asub emaka eesseinal, peab beebi tegema nii tugeva müksu, et see jõuaks lihasteni läbi emakaseina ja ka platsenta.

Blogija Karoliina oskas pisikese Gleni liigutusi esimest korda eristada alles 22. rasedusnädalal. "Minu jaoks olid loote liigutused väga kauaoodatud. Mul oli juba suur kõht ees, kuid mida ei olnud, olid liigutused. Ma lihtsalt ei osanud ühtegi varasemat tunnet 100% kindlalt liigutusteks pidada. Kui olin 22. nädalat rase, juhtus Gaudol tsikliavarii. Avarii päeval näitas beebi päris kindlalt oma iseloomu - ta hakkas korraga mu sees kukerpallitama. Tunne oli selline, nagu süda oleks kergelt paha ja veidi hirmus ka. Selline tunne, nagu mingi tulnukas oleks sees! Minule olidki liigutused pigem veidike ebameeldiv tunne," meenutab Karoliina.

Kaksikute ema Raquel oskab aga oma kogemuse põhjal kinnitada, et liigutuste tundmine oleneb ka lapsest. Kui alguses tundis ta laste liigutusi kergelt kõditavate gaasimullidena, siis peatselt hakkas ema ka aru saama, kumb lastest parasjagu liigutab. "Marten oli hästi tugev, Rosanna tegi pigem kõdi - selle järgi eristasin neid kõhus." Enamasti oli Marten paremal, Rosanna vasakul. Aeg-ajalt vahetasid aga kaksikud kõhus kohti - seda kogemust nimetab Raquel suisa piinavalt valusaks. 

 

Kas Sinu jaoks olid loote liigutused pigem mõnus või pigem ebameeldiv tunne?