Enamasti kasutab rase naine terve lapseootuse vältel kombineeritud vitamiine, mis on spetsiaalselt rasedaile mõeldud ja sisaldavad kõiki vitamiine ja mineraalaineid, mida naise keha üldjuhul raseduse ajal lisaks vajab. Neid vitamiine soovitatakse edasi võtta ka mõnda aega pärast sünnitust või terve imetamise aja. Mõned naised aga ei poolda (paljusid aineid sisaldavate) tablettide söömist.
Tõepoolest - kui tulevane ema sööb teadlikult väga mitmekesist toitu (kõiki toitaineid ja toiduainegruppe, täisteravilju, puu- ja köögivilju, kala-kana-liha-muna, piimatooteid ja lisatavaid toidurasvasid), on võimalus mingi aine puuduse tekkeks väike. Siiski ei ole enamus inimesed just eeskujulikud toitujad. Jagame selgitusi, milliste vitamiinide ja mineraalainete kätte saamisele raseduse ajal peaksid kindlasti mõtlema.
Foolhape on väga oluline aine loote kasvule ja arengule. Selle defitsiit võib olla raseduse katkemise või enneaegse sünnituse põhjuseks. Foolhappe tarbimine enne rasestumist ja raseduse esimesel trimestril vähendab oluliselt neuraaltoru defektide tekkimise riski (selja- ja peaaju väärarengud, nt spina bifida). Foolhapet leidub rohelistes köögiviljades, lillkapsas, ubades, apelsinis, kuid paraku on ainult toiduga väga raske omandada nii palju foolhapet, kui lapseootel naine alguses vajab. Et foolhape imenduks, tuleb seda aga võtta koos B-grupi, eriti B12 vitamiinidega.
Oomega rasvapped ehk asendamatud rasvhapped on vajalikud beebi aju ja nägemise arenguks. Lisaks on leitud, et rasedusaegne oomega-rasvhapete preparaatide manustamine lisaks võib tulevikus avaldada positiivset mõju lapse kognitiivsele arengule. Oomega rasvhappeid saab kergesti kätte toidust, kui seda peamiselt siis, kui oled kalasööja - neid sisaldavad rasedaile ohututest kaladest piisavalt nt lõhe, forell, heeringas, aga ka seemned ja pähklid - linaseemned, kreeka pähklid, kanepiseemned, kõrvitsaseemned.
Kaltsium on oluline loote luude ja hammaste arengus. Kui ema toidus ei ole kaltsiumi piisavalt, võetakse lootele vajaminev kaltsium ema organismist. Tulemuseks võib olla ema luude hõrenemine ja hammaste lagunemine, sest tema jaoks jääb kaltsiumit vajaka. Kui sa ei söö piimatooteid, peaksid raseduse ajal kaltsiumi preparaate kindlasti juurde tarbima.
Magneesium mõjutab samuti loote luude ja hammaste arengut, sest kaltsiumi ja magneesiumi ainevahetus on omavahel seotud ning kui ühte neist on puudu, siis ei toimi ka teine õigesti. Magneesiumi defitsiidi sümptomiteks on jalakrambid, kõhukinnisus ja kõrgenenud vererõhk. Magneesiumi leidub ubades, hernestes, lehtköögiviljades, pähklites, kõrvitsaseemnetes, täisteraviljas. Uuringutes on leitud, et kui lapseootuse ajal on magneesiumi ja kaltsiumi vaegus, siis suureneb risk enneaegseks sünnituseks, rasedusaegseks hüpertensiooniks ja preeklampsiaks. Samuti arvatakse, et kui raseduse ajal tarbida ainult kaltsiumi, aga mitte magneesiumi, võivad lapse luud muutuda rabedaks ning võib suureneda sünnitrauma risk.
D-vitamiin on samuti vajalik kaltsiumi imendumiseks, mõjutades seega loote luude ja hammaste arengut. Lisaks arvatakse, et lapseootel naise D-vitamiini puudus võib põhjustada muu hulgas väikest sünnikaalu ning tõsta riski, et laps haigestub edaspidi autoimmuunhaigustesse ja I tüüpi diabeeti. Raseduse ajal on soovitatav päevane D vitamiini kogus 10 mikrogrammi päevas. Samas väga suurtes kogustes (üle 50 µg päevas) võib D-vitamiin ka kahju tuua. D-vitamiini saab inimene päikeselt. Olles rase talvisel ajal, mil päevad on lühikesed, meie laiuskraadil, on pea võimatu saada ilma lisa tarbimata kätte soovituslikul hulgal D-vitamiini.
Raud on hemoglobiini koostisosa, hemoglobiin aga kannab meie kehas laiali hapnikku. Kuna vere kogus raseduse ajal suureneb, kipub raua ja hemoglobiini kogus selles väheseks/ebapiisavaks jääma. Tagajärjeks võib olla väsimus, nõrkus, kahvatu nahk, õhupuudustunne, pearinglus, ärrituvus, südamepekslemine. Lapseootuse ajal tekkinud rauapuudus võib põhjustada enneaegset sünnitust, aga ka vastsündinu kehvveresust. Rauda leidub maksas (ettevaatust tarvitamisel, sest maksa kogunevad ka kahjulikud ained), punases lihas, maasikates, ubades, spinatis, rosinates. Organism saab rauda paremini kätte lihast jt loomsetest produktidest.
A-vitamiini puhul on oluline jälgida vastupidist - seda, et rase naine ei saaks A-vitamiini liiga palju. Vitamiin A tarbimine üle 700 mikrogrammi päevas on teratogeenne - see tähendab, et võib tekitada loote väärarenguid.
(Allikas: Väike Päike lasteklubi, Südameapteek, Emmede Klubi, Eesti arstide ja ämmaemandate raseduse jälgimise juhend)
Kas ja kuidas hoolitsesid lapseootuse ajal selle eest, et saaksid vajalikud vitamiinid ja mineraalained kätte?