Miks peaks naine enne rasestumist hambaarsti juures käima?

Miks peaks naine enne rasestumist hambaarsti juures käima?

08. Nov 2016, 10:53 Emmede Klubi Emmede Klubi

Võib-olla oled kuulnud, et raseduse ajal võib hammaste seisukord kehvemaks minna. Rasedatele on hambaravi Eestis teatud määral haigekassa poolt kompenseeritud. Vahel kirjutab saatekirja hambaarsti külastamiseks ka ämmaemand. Kuid miks ja kuidas on rasedus ja hammaste tervis seotud?

Rasedus põhjustab organismis hormonaalseid muutusi, mis suurendavad riski haigestuda igemehaigustesse, mis võivad mõjutada areneva lapse tervist. Ka raseduse alguses esinev oksendamine kahjustab hambaid. Rasedad näksivad tihemini, mis samuti mõjub hammastele halvasti.

Rasedusaegse igemepõletiku sümptomid on hellad ja punetavad, kergesti veritsevad igemed, halb maitse suus ja tunne, et igemed justkui vohavad. Haigus tuleb kindlasti välja ravida! Igemepõletik pole naljaasi - see võib esile kutsuda nii raseduse katkemist kui ka enneaegset sünnitust ja madalat sünnikaalu. Emal võib igemepõletik ravimata jättes aga edasi areneda parodontiidiks. Ka on suu põletikud seotud südamehaiguste tekkega.

Kõige parem oleks hammaste tervises veenduda ja vajadusel probleemid lahendada juba enne rasestumist. Kui see ei õnnestu, võiks hambaid kontrollida lasta esimesel trimestril. Parim aeg hambaraviprotseduurideks on teisel trimestril. Kui vaja, võib raseduse ajal teha ka röntgenuuringut, kuid kui vajadus pole suur ja uuringuga saab vabalt oodata raseduse lõpuni, võiks röntgenist hoiduda.

Ka sinu partner peaks hambaarsti juurde minema, sest suudeldes jõuavad "halvad bakterid" tema suust sinuni ikkagi.

Kõige tähtsam on aga korrektne suuhügieen: hambaid tuleks pesta kaks korda päevas vähemalt kaks-kolm minutit korraga, sama tihti võiks kasutada hambaniiti, hambaharja tuleks vahetada iga kolme kuu tagant. Ainus janujook toidukordade vahel on vesi. Kõik karastusjoogid, mahlad, piim jms loevad tegelikult toidukorra alla - nende tihti joomine võrdub pidevalt näksimisega.

Kui oled üks paljudest inimestest, kes viitsib hambaid pesta vaid hommikuti, ei ole harjunud hambaniiti kasutama ja ostab uue hambaharja vaid kord aastas, siis võib-olla mõtled kasvõi ainult raseduse ajaks ringi?

 

Kas Sina märkasid, et rasedus mõjus kuidagi suu ja hammaste tervisele?


20161114115934-72414.jpg