Miks on oluline raseduse ajal külmetustest hoiduda?

Miks on oluline raseduse ajal külmetustest hoiduda?

09. Nov 2014, 23:01 Emmede Klubi Emmede Klubi

Külmetushaigused on alati ühtmoodi tüütud – eriti, kui sa oled juba kurnatud enda sees beebi kasvatamisest. Nüüd on teadlased avastanud, et rasedusaegsete külmetuste puhul võib olla ka suurenenud oht, et beebil võib tulevikus tekkida astma.

Teadlased jälgisid enam kui 500 last sünnist viie aasta vanuseni, intervjueerides nende vanemaid raseduse ajal ning seejärel igal sünnijärgsel aastal. Lapsed, kelle vanematel esines raseduse ajal rohkem kui kolm külmetushaigust, oli kaks korda suurem tõenäosus viie aasta vanuseks astmasse haigestuda. Eksperdid ei ole kindlad, mis selle seose põhjustajaks võib olla, kuid tegemist võib olla suurema geneetilise faktoriga (mõnedel emadel on geen, mis suurendab ülemiste hingamisteede infektsioonide riski ning nende lastel astma teket). Niisiis ei ole rasedusaegsed külmetused astma otsesteks põhjustajateks, kuid see tõstatab mitmeid küsimusi. Siin on mõned raudsed faktid, mille tõi välja Clevelandi ülikoolihaiglate meditsiinikeskuse günekoloogiaosakonna ülem, doktor Marjorie Greenfield:

Sa oled raseduse ajal külmetustele vastuvõtlikum

Sinu immuunsüsteem ei ole raseduse ajal nii tõhus, sest nii kohaneb keha raseduse ja lootega ega hakka neid nö "tõrjuma". Seega võid raseduse ajal tihedamini külmetushaigustesse haigestuda, kui tavaliselt. Võta seda kui veel üht põhjust olla füüsiliselt aktiivne: pidev liikumine ja trenn vähendavad tõenäosust haigestuda 29% võrra, väidavad Wisconsin-Madisoni ülikooli professorid. Lisaks võiksid olla veel hoolikam sooja vee ning seebiga käsi pestes, eriti pärast ukselinkide, käepidemete või liftinuppude puudutamist. Väldi oma näo katsumist – vastasel korral võid kogemata silma, nina või suu limaskesti viirustega nakatada.

Sa võid (tõenäoliselt) käsimüügiravimeid võtta

Üldine reegel on kõigepealt proovida sümptomeid looduslike ravimeetoditega leevendada. Kasuta ninakinnisuse vastu õhuniisutajaid või mine sooja dušši alla. Kui säärastest võtetest abi ei ole, on enamus külmetusvastaseid käsimüügiravimeid raseduse ajal lubatud. Siiski tuleks enne igasuguste ravimite tarvitamist oma arsti ja/või ämmaemandaga konsulteerida. Seejärel loe ravimite infolehti ning vali ravimid, mis leevendavad konkreetselt neid sümptomeid, mis sind kimbutavad. Vastasel korral sööd sisse toimeaineid, mida sa tegelikult ei vaja.

Ära alahinda palavikke

See on ainus erand ravimivabade lähenemiste reegli juures. Rasedusaegne palavik, eriti esimesel trimestril, võib suurendada beebi riski sünnidefektide tekkeks. Võta palaviku korral ühendust oma arsti või ämmaemandaga ning vajadusel võta palaviku alandamiseks paratsetamooli.

(Allikas: Fitpregnancy.com) 

Emmede Klubi