Lõuna-Ameerikas kiirelt levima hakanud Zika viirus põhjustab rohket paanikat lapseootel naiste seas, kuna seda seostatakse mikrotsefaaliaga. Alates oktoobrist on arenguhäiret, mille tõttu loote kolju kasv emaüsas pidurdub, diagnoositud rohkem, kui kunagi varem. USA haiguste ennetamise ja kontrolli keskus pole aga veel kindel, kas kõiki juhtumeid saab seostada Zika viirusega või on põhjus milleski muus.
Zika viirust teatakse juba 70 aastat, kuid kiiresti hakkas see levima eelmise aasta mais, saades alguse Brasiiliast. Viirus kuulub flaviviiruste perekonda koos kollapalaviku, dengue’i palaviku ja puukentsefaliidiga. Inimestele levib viirus sääskede kaudu, kusjuures erinevalt malaariast levitavad seda päevasel ajal tegutsevad sääsed.
Viirust võib põdeda seda tähele panemata, haigusnähud ilmnevad keskmiselt ühel inimesel viiest. 3-12 päeva pärast nakatumist võib tekkida lööve, peavalu, palavik ja liigesevalud. Tavaliselt mööduvad sümptomid kergelt, kuid ohtlik on viirus naistele, kes nakatuvad esimesel kolmel raseduskuul. Viirus on võimeline läbima loote kaitsebarjääri ning laps võib sündida arenguhäirega.
Zika viiruse levitajateks on sääsed, kuid kuna viirus püsib mehe seemnevedelikus elujõuline kuni kuu aega pärast tervenemist, on võimalik ka selle levimine sugulisel teel. Euroopasse on viiruse toonud turistid ning teateid haigestumisest on tulnud nii Norrast, Rootsist, Taanist kui ka Soomest. Viirust kannavad edasi ka Vahemere piirkonnas pesitsevad sääseliigid, nii on näiteks Itaalias kinnitatud selle kohapealset levimist. Ka Eestisse võib viirus jõuda ohupiirkonnast tulnud inimestega, kuid haigust levitavaid sääseliike meil ei leidu ning epideemia oht on võrreldes soojemate piirkondadega minimaalne.
Zika hoiatus on väljastatud 24 riigi ja territooriumi kohta, milleks on Brasiilia, Kolumbia, El Salvador, Prantsuse Guinea, Guatemala, Haiti, Honduras, Martinique, Mehhiko, Panama, Paraguay, Suriname, Venezuela, Puerto Rico, USA Neitsisaared, Dominikaani Vabariik, Barbados, Boliivia, Ecuador, Guadeloupe, Saint Martin, Guyana, Roheneemesaared ja Samoa. Lapseootel naistel soovitatakse tungivalt sinna mitte reisida.
Viirust võtavad tõsiselt ka paljud lennufirmad, mis rasedatele soovi korral piletiraha tagastavad. Kui reis on vältimatu, tuleb kindlasti kaasa võtta sääsetõrjevahendid ja võimalusel hoiduda sääsehammustustest. Täpsemat infot Zika viiruse kohta leiab terviseameti kodulehelt.