Mida oodata, kui koged enneaegset sünnitust

Mida oodata, kui koged enneaegset sünnitust

31. Dec 2014, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui sul esinevad enneaegse sünnistuse sümptomid, soovib Sinu arst Sind kindlasti üle vaadata - kas oma kabinetis või haiglas. Siin on välja toodud protseduurid, mida oodata:

Enneaegse sünnituse testid: Kõigepealt pannakse Sulle külge monitor, mis registreerib emaka kokkutõmbeid ja loote südametööd ning liigutusi. Seejärel kontrollitakse emakakaela, et nkindlaks teha, kas lühenemine ja avanemine on toimuma hakanud ning suure tõenäosusega võetakse tupest proov, et näha, kas on tekkinud infektsioon. Sulle võidakse teha ka ultraheli lootevee koguse hindamiseks ja loote suuruse ning vanuse hindamiseks. Kui need testid näitavad, et sünnitegevus ei ole alanud, saad minna koju koos soovitusega säästu- või voodirežiimile.

Kui Sinu arst arvab, et enneaegne sünnitustegevus käib: Kuna iga päev, mis beebi emakas veedab, parandab tema ellujäämisvõimalusi ja tervena sündimist, on arsti peamine eesmärk sünnitust edasi lükata nii kaua kui võimalik. Ta võib panna Su täielikule voodirežiimile, kuid kõik sõltub sellest, kui kaugel Sinu rasedus on ja kas Sul on ka kaasuvaid komplikatsioone. Kui sünnitegevus on alanud, pead jääma haiglasse, kus tehakse mõned või kõik järgnevatest protseduuridest: 

  • Intravenoosne vedeliku manustamine: mida parem vedeliku tasakaal Sinu kehas on, seda väiksem on tõenäosus, et kokkutõmbed jätkuvad.
  • Antibiootikumid: Sa võid saada antibiootikume, eriti kui infektsioon on suure tõenäosusega sünnitegevuse aktiveerija. Kui Sulle ei ole veel tehtud GBS testi (test tehakse tavaliselt pärast 35. nädalat), siis antakse Sulle IV antibiootikumi, et vältida võimalikku bakterite edastamist beebile, kui Sa tõepoolest oled GBS positiivne.
  • Tokolüütilised ained: Arst võib anda Sulle ravimeid (näiteks magneesiumsulfaat), et lõõgastada emakat ja teoreetiliselt ajutiselt peatada kokkutõmbed. Neid ravimeid antakse tavaliselt siis, kui rasedust on vähem kui 34 nädalat ja beebi kopsud on veel ebaküpsed, et sündida.
  • Kortikosteroidid: Kui loote kopsud on veel ebaküpsed, saate neid ravimeid, et kiirendada loote kopsude valmimist.


Kui mingil hetkel arst otsustab, et oht Sinu või beebi tervisele kaalub üles riski enneaegsele sünnitusele, ei lükka ta sünnitust edasi. Hea uudis on see, et umbes 30 protsenti naistest, kellel on enneaegse sünnituse sümptomid, sünnitavad siiski õigeaegselt ja ainult umbes 10 protsenti naistest, kes lähevad haiglasse enneaegse sünnituse tõttu, sünnitavad lähema seitsme päeva jooksul.

(allikas babymed)

Emmede Klubi