Lugejaküsimus: Kui palju mandariine tohib rase naine süüa?

Lugejaküsimus: Kui palju mandariine tohib rase naine süüa?

22. Nov 2015, 12:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Tere! Peagi saabuva mandariinihooajaga seoses tahaksin küsida: kui palju mandariine on rasedal naisel lubatud süüa? Kas see, kui söön rasedana kilo või kaks mandariine, võib tähendada, et minu lapsest saab allergik?" 

Mandariinid on tervislikud puuviljad, mis sisaldavad lisaks C-vitamiinile, kiudainetele ja mineraalidele ka rasedale äärmiselt kasulikku foolhapet. Tasakaaluka toitumise osana on puuviljad asendamatud ja kuuluvad iga tervislikult toituda sooviva inimese toidulauale. Siiski tuleb meeles pidada, et ka puuvilju tarbides tuleb jääda mõistlikkuse piiridesse.
 
Puuviljades sisalduv puuviljasuhkur e. fruktoos on taimset päritolu looduslik magusaine, mille kaloraaž on hariliku roosuhkruga võrreldes täpselt sama. See tähendab, et gramm fruktoosi võrdub kaloraažilt grammi hariliku suhkruga - mõlemad sisaldavad neli kilokalorit. Kuigi lisaks teistele puuviljades sisalduvatele kasulikele ainetele on ka fruktoos kordades parem ja tervislikum alternatiiv sukroosile, tasub siiski meeles pidada, et suure kaloraaži sisse söömisel on (juhul, kui ka füüsiline aktiivsus märkiväärselt ei suurene) ka kaalutõus garanteeritud. Üks mandariin sisaldab harilikult kuni 50 kcal, mis tähendab, et juba kuue mandariini kaloraaž teeb (vaatamata kordades kõrgemale toiteväärtusele) kokku ühe juustuburgeri oma.

 "On tõepoolest küllaltki tavaline, et mandariinihooaja alates hakkavad ka minu juures arvel olevad rasedad kaalus juurde võtma," ütleb erahaigla Fertilitas ämmaemand Maarja-Liis Kotkas. "Kuigi mandariinide söömine võib nende kasulikkuse tõttu täiesti ohutu näida, ei ole nendega kilode viisi maiustamine siiski rasedale hea - lisaks naise enda kaalutõusule võib see tähendada ka seda, et laps kasvab liiga suureks," hoiatab ämmaemand mandariinide liigtarbimise eest. 

Tuletame meelde, et samaaegselt mandariinidega saabub Eestisse ka noroviirus e. talvine kõhuviirus. Kindlasti tuleks mandariinid enne söömist hoolikalt sooja veega (kasvõi seebiga) pesta, et haigustekitajad mandariine koorides näppudele ja sealt edasi suhu ei satuks. 

"Raseduse ajal kõhugripi põdemise kõige suurem oht rasedale on sellest tekkida võiv vedelikupuudus," selgitab Kotkas ning lisab, et halvimal juhul võib soolestiku aktiivne töö ränga kõhugripi ajal põhjustada ka emaka kokkutõmbeid ning seega enneaegse sünnituse esile kutsuda. 

Lastel tekkivaid toiduallergiaid teadlased otseselt rasedusaegse toitumisega ei seosta. Kindlasti ei tasu endale midagi selles hirmus keelata, ent nagu öeldud: kõigi toiduainete tarbimisel tasub jääda mõistlikkuse piiresse. 


Kas ka Sinu rasedus langes kokku mandariinihooajaga? Kas tundsid vajadust mandariiniisu ohjeldada või sõid nii palju, kui hing ihaldas?

20151119172407-18906.jpg