Polütsüstilised munasarjad esinevad ühel naisel viiest ning see on üks levinumatest viljatuse põhjustest. Lõpuks on leitud selle haiguse tekkepõhjus ning ka võimalik ravi, kirjutab New Scientist.
Ajakirjas Nature Medicine avaldatud uurimuses leiti seos üsasisese hormonaalse kõikumise ning polütsüstiliste munasarjade vahel. Täpsemalt mõjutab haiguse arengut kokkupuude niinimetatud anti-Mülleri hormooniga. Uurimisrühm leidis, et rasedatel naistel kellel esines polütsüstiliste munasarjade sündroom oli AMH tase 30% kõrgem, kui naistel, kellel polütsüstiliste munasarjade sündroomi ei esinenud. Seetõttu otsustasid nad kontrollida, kas naistel, kellel taoline hormonaalne tasakaalutus esineb, sünnivad polütsüstiliste munasarjadega tütred.
Uuringus süstiti tiinetele hiirtele anti-Müller hormooni ning neil hiirtel tõepoolest sündisid polutüstiliste munasarjade sündroomiga pojad. Hea uudis on, et jätkuva uuringu käigus leiti polütsüstiliste munasarjade sündroomile ka võimalik ravi - süstides hiirtele ravimit nimega cetrorelix, sümptomid kadusid.
Polütsüstiliste munasarjade sündroomi sümptomiteks on lisaks viljatusele liigne karvakasv, juuste väljalangemine, akne ning ülekaalulisus. Seega on ravi väga oodatud ning edasised uuringud algavad selle aasta teises pooles.