Lapsevanemad ja sünnitoetajad paluvad arstidel ja ämmaemandatel pandeemia-aegsed piirangud ringi mõelda

Lapsevanemad ja sünnitoetajad paluvad arstidel ja ämmaemandatel pandeemia-aegsed piirangud ringi mõelda

26. Mar 2020, 12:16 redakcija redakcija

Eesti Naistearstide Selts, Eesti Ämmaemandate Ühing, Eesti Lastearstide Selts ja Eesti Perinatoloogia Selts leppisid 17. märtsil kokku, kuidas võiks raseduse jälgimine ja sünnituse vastuvõtmine toimuda riikliku eriolukorra ajal. Muuhulgas, et sünnitamas peab eriolukorra ajal käima naine üksi, ilma tugiisikuta.

Eesti montessori ühing, sünnitoetajate ühendus, lastevanemate liit ja mitmed teised ühingud kirjutasid Eesti arstidele ja ämmaemandatele avaliku kirja, kus paluvad ringi mõelda senised juhised COVID-19 pandeemia ajal sünnituste vastuvõtmiseks ja sünnitusjärgseks beebide hooldamiseks.

Kirjas nenditakse, et turvalise ja positiivse sünnituskogemuse üheks eelduseks on ema valitud tugiisiku kaasamine sünnitusele. Maailma Terviseorganisatsioon WHO on kirjutanud, et kõigil naistel (ka neil, kellel on COVID-19 diagnoositud) on õigus kvaliteetsele sünnitusabile, mille juurde kuulub ka soovitud tugiisiku kohaolu.

"Lapse sünd on naise ja kogu pere jaoks elu üks olulisemaid sündmusi. Sünnitav naine vajab nii füüsilist kui emotsionaalset tuge, hästi kulgeva sünnituse eelduseks on turvatunne ja toetuse olemasolu."

Allakirjutanud soovivad, et tugiisiku keelamist saaks otsustada iga raviasutus ise, vastavalt olukorrale ja isikukaitsevahendite olemasolule.

Samuti soovitakse muuta COVID-19 haigete emade ja laste eest hoolitsemise soovitusi. Praegu on arstid ja ämmaemandad leppinud kokku, et haige ema lapse nabaväät klemmitakse kiiresti, vastsündinu eraldatakse emast ja isoleeritakse kaheks nädalaks. 

Lapse tervise huvides ei ole kiire nabaväädi klemmimine, sest hetkel ei ole teada, et COVID-19 võiks levida vere kaudu emalt lapsele. Lapsel on õigus tema nabaväädis ja platsentas olevale verele, sest hilisem klemmimine parandab lapse rauavarude taset. 

Vastsündinu eraldamine mõjub halvasti rinnaga toitmisele ja kiindumussuhte väljakujunemisele, mõlemad on lapse tervisele tähtsad. Eraldus tekitab suurt stressi ja alandab seeläbi immuunsust. Ka Maailma Terviseorganisatsioon WHO soovitab emade ja vastsündinute piiramatut koosolemist hoolimata sellest, kas kumbki on nakatunud koroonaviirusesse. 

Samuti on Eesti arstid ja ämmaemandad kokkuleppinud, COVID-19 positiivne ema ei tohiks imetada. Seegi on vastuolus WHO soovitusega igal juhul imetada, sest imetamine kaitseb last haiguste eest. 

Avalikku kirja saab täismahus lugeda ja sellele oma toetust avaldada SIIN!

Kõik allakirjutanud:

MTÜ Eesti Montessori Ühing
MTÜ Eesti Sünnitoetajate Ühendus
MTÜ Pehme Sünni Kool
MTÜ Igale Lapsele Pere
MTÜ Lapsele Vanemad
MTÜ Emale
MTÜ Sünni Vägi
MTÜ Eesti Lastevanemate Liit
MTÜ Mahena