Kuidas vältida enneaegset sünnitust?

Kuidas vältida enneaegset sünnitust?

26. Nov 2014, 16:59 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi meditsiini areng võimaldab edukalt ravida isegi väikseimaid enneaegseid beebisid, ei mõista arstid endiselt enneaegse sünnituse põhjuseid piisavalt, et seda ära hoida. See aga ei tähenda, et sina kui tulevane ema, sinna midagi teha ei saaks. Isegi kui Sul ei ole enneaegse sünnituse ohtu (ja eriti kui sul on), on mitmeid võimalusi, kuidas hoida oma beebi kõhus, kuni ajalise sünnituseni:

 • Hoia raseduste vahe vähemalt 18 kuud. Enneaegse sünnituse tõenäosus langeb kohe, kui ootad vähemalt aasta, parimal juhul 18 kuud peale sünnitust enne kui uuesti beebiootele jääd.
 • Pöördu naistearsti või ämmaemanda poole. Varajane ja regulaarne rasedusaegne kontroll aitab Sinu arstil näha ja ravida enneaegese sünnituse märke ning aitab Sul teha raseduse vältel tervislikke valikuid.
 • Kontrolli kõike, mis võimalik. Suitsetamine, joomine, arsti poolt mitte määratud ravimite kasutamine või ravimata diabeet võivad kõik soodustada enneaegset sünnitust.
 • Jälgi oma kaalu. Kui raseduse ajal lisandub liiga palju kaalu, võid Sa suure tõenäosusega haigestuda rasedusaegsesse diabeet ja preeklampsiasse, mis mõlemad suurendavad enneaegse sünnituse riski. Ka liiga väike kaalutõus seab Sinu raseduse ohtu.
 • Võta rasedusaegseid vitamiine. Igapäevane rasedusaegne vitamiinipreparaat tugevdab Sinu üldist tervist ning tõstab tõenäosust, et kannad rasedust õige ajani. Uuringud näitavad, et foolhape (mis on lootele väga vajalik) võib vähendada platsenta irdumise riski (platsenta eraldub emaka seinast) ja ka preeklampsia riski, kaks seisundit, mis on väga suure protsendi enneaegsete sünnituste põhjusteks.
 • Toitu hästi ja tervislikult. Õige toit, mis sisaldab kõiki Sinu beebiootel kehale vajalikke toitaineid, hoiab tervena loote ja aitab kaasa, et beebi sünniks õigel ajal. Piisavas koguses omega-3 rasvhappeid rasedate toidus (leidub lõhes, DHA munades, pähklites ja linaseemnetes) on näidanud, et väheneb enneaegse sünnituse risk (ja aitab kaasa beebi aju arengule). Teised uuringud on näidanud, et vitamiin C (tsitruselised, marjad, paprika) ja kaltsiumi (piim ja muud piimatooted või kaltsiumiga rikastatud mahlad) võivad samuti olla abiks enneaegse sünnituse ennetamisel.
 • Söö tihti. Uuringud näitavad, et see ei ole piisav, kui Sinu beebi saab kõik õiged toitained - Sa pead toituma regulaarselt, et vajalikud toitained jõuaksid looteni korrapäraselt. Rasedatel, kes söövad vähemalt viis korda päevas (näiteks kolm söögikorda ja kaks vahepala või viis väiksemat einet) on väiksem tõenäosus sünnitada enneaegselt.
 • Joo piisavalt. Piisavas koguses vee joomine (rohkem kui teed ka trenni või kui on väga kuum) hoiab sinu keha hüdreerituna. Piisav hüdratsioon suurendab tõenäosust, et beebi sünnib õigel ajal, sest dehüdratsioon võib põhjustada emaka kokkutõmbeid.
 • Hoolitse oma igemete ja hammaste eest. Ennetav hambaravi on üks esimene (ja parim ning lihtsaim) viis ennetada enneaegset sünnitust, sest see võib vallanduda igemehaiguste tõttu. Harja oma hambaid igapäevaselt, lisaks kasuta hambaniiti ja külasta oma hambaarsti vähemalt korra raseduse ajal - mitte ainult regulaarseks puhastamiseks, vaid ka selleks, et hoolitseda iga väikese probleemi eest enne kui need muutuvad suureks.
 • Mine tualetti kohe, kui selleks vajadust tunned. Hoides kinni pissihäda, on see ebamugav, kuid lisaks sellele võib see ka põletada Sinu põit - mis omakorda võib ärritada Sinu emakat ja põhjustada kokkutõmbeid. Kui sa ei külasta tualetti kohe, kui selleks vajadust tunned võib see põhjustada ka kuseteede infektsiooni, mis on teine enneaegsete emaka kokkutõmmete põhjus. Nii et muuda harjumuseks minnapissile alati, kui sul vajadus tekib.
 • Ravi ennast. Kui oled suure enneaegse sünnituse riskiga, sest Sul on BV (bakteriaalne vaginoos), pea nõu oma arstiga, kas  suukaudne antibiootikum on õige valik. Mõned uuringud näitavad, et sümptomaatiline ravi naistel, kellel on BV ja keda ravitakse antibiootikumidega on vähendanud enneaegse sünnituse riski. Teised uuringudon vaidlustanud neid järeldusi, öeldes, et  enneaegse sünnituse vähenemist ei ole isegi kui infektsiooni (nii BV kui ka teised sugulisel teel levivad haigused) ravitakse. Sinu arst saab Sind suunata ja nõustada.
 • Uuri oma võimalusi. Kui oled juba kogenud enneaegset sünnitust, siis tea, et hiljutised uuringud on leidnud, et hormoon progesteroon (manustatakse süstina või geelina 16 kuni 36 nädalal) vähendab enneaegse sünnituse riski naistel, kellel on see varasemalt olnud - pea nõu oma arstiga, kas see võiks aiadata Sul sünnitust edasi lükata.

 

Allikas: http://www.whattoexpect.com

Emmede Klubi