Kuidas peale sünnitust "kõhukesest" lahti saada?

Kuidas peale sünnitust "kõhukesest" lahti saada?

21. Aug 2013, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Peale lapse sündi on päevakorras väga erinevad uued teemad alates beebihooldusest ja lõpetades raseduseelse vormi saavutamise ja kõhukesest lahti saamisega. Saa kohe teada, kas see on võimalik ja kui kaua selleks aega läheb? 

Koos beebi kasvamisega suureb ka emakas raseduse ajal märkimisväärselt. Peale sünnitust muutub emakas jälle väiksemaks, aga mitte päris nii väikseks, kui see oli enne rasedust. Peale sünnitust kaalub emakas sama palju, kui see kaalus umbes 16.rasedusnädalal. Peale rasedust ongi enamikel emadest mõnda aega väike kõhuke ees ja see on normaalne. Peale sünnitust jätkab emakas kahanemist, kaaludes esimesel nädalal peale sünnitust umbes 500g, teisel 350g ja kolmandal juba 250g. Umbes 5-6 nädalat peale sünnitust kaalub emakas 50g. 

Emaka kokkutõmbamisele aitab kõige paremini kaasa imetamine. Lapse imetamine paneb naise keha oksüdotsiini tootma, mis aitab omakorda emakalihastel kokku tõmmata. Mõnikord soovitavad mõned sünnitusmajad hoida peale sünnitust mõnel korral päevas kõhu peal jääkotti. 

Raseduse ajal venivad kõhulihased kasvava kõhuga kaasa. Lihased vajuvad veidi külgedele laiali. Loomuliku sünnituse puhul taastuvad need ajapikku.

Harjutused

Kui kõht ei ole paari kuu jooksul taastunud, võiks appi võtta erinevad kõhulihaste harjutused. Alustada võiks umbes 6-8 nädalat peale sünnitust. Alustada võiks lihtsamate harjutustega. Pinguta kõhtu väljahingamisel, hingates maksimaalselt välja. Korda 10-15 korda. Enesetunde järgi võid seda harjutust juba kohe peale sünnitust vaikselt tegema hakata.

 

Keisrilõike puhul tuleks kõhulihase harjutustega vähemalt 3 kuud oodata.

Mõnel juhul aitab lihastel taastuda spetsiaalse vöö kandmine peale sünnitust. Paremaks tulemuseks on hea bandaazi juba enne sünnitust kandma hakata. Vööd võiks kanda viimasel raseduskuul kuni 6-8 nädalat peale sünnitust. See ei aita mitte ainult lihastel taastuda, vaid vähendab ka seljavalu.

Kui kõhulihased on üksteisest liiga kaugele nihkunud ja kõht on ikka suur, aitab viimase lahendusena seda leevendada ka ilukirurgia, mille käigus lihased üksteisele jälle lähemale tuuakse. Kuid sellele ei saa enne mõelda, kui laps on rinnast võõrutatud ja sa oled kindel, et enam lapsi ei soovi. 

Ka rasedusaegne hormoonide muutumine suurendab nahaalust rasvkudet. Lisaks kõhule tekib rasva ka puusadele ja rindadele. See kaitseb last väliskeskkonna kahjulike mõjude eest. 

Rasvkihi paksus ja raseduse ajal kogunenud kilod olenevad ka ema rasedusaegsest toitumisest. 

Dieeditamisega tasuks siiski ettevaatlik olla. Oluline on, et nii ema kui laps kõik vajalikud toitained, mineraalid ja vitamiinid kätte saaksid. 2 kuud peale sünnitust võid hakata taas spordiklubi külastama. Kuid trennid ei tohiks kohe olla liiga intensiivsed ja väsitavad. Lisaks vormi parandamisele aitavad treeningud sul veidi aega kodust eemal veeta.

Lisaks veninud kõhulihastele võivad osadel rasedatel tekkida kõhule ka venitusarmid.Venitusarmid päris ära ei kaogi. Kõige parem on nende ennetamiseks umbes 16.rasedusnädalast nahka spetsiaalsete kreemidega määrima hakata. Lisaks võid ka päripäeva kõhtu õrnalt igapäevaselt masseerida, või proovida ka kontrast dušši. Alguses on venitusarmid lillakad, hiljem muutuvad need heledamaks. Aga emadele ei pruugi ka need alati silmale ilusad olla. Ka nende vastu aitab lõplikult ainult ilukirurgia.

Iga naine on erinev. Mõnele ei aita ka kõige kallimad kreemid kui naha loomulik elastsus ei ole hea. Kuid on ka vastupidiseid juhtumeid. Emal kasvab kõht väga suureks, ta pole ennast kordagi kreemitanud ja pääseb ilma ühegi armita.

Kõige tähtsam on ennetav tegevus. Söö tervislikult ja hoolitse oma naha eest.

Emmede Klubi