Kui ohtlikud on leetrid raseduse ajal?

Kui ohtlikud on leetrid raseduse ajal?

20. May 2019, 21:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vaktsineerituse taseme langusest tingitud leetripuhangud Euroopas ja USA-s aina kasvavad. Kas leetritesse haigestumine on raseduse ajal ohtlikum kui muidu?

Teadusajakirjas British Medical Journal kirjeldatakse 27-aastase Inglismaalt pärit naise juhtumit. Naine jäi leetritesse seitse kuud rasedana. Haiglasse jõudes olid tal palavik, kurguvalu, kõrge pulss ning lööve peopesadel ja näos. 

Esialgu diagnoosisid arstid gripi. Päev hiljem oli naise seisund oluliselt halvenenud - tekkis põletik hingamisteedes, mis läks aina hullemaks ja lõppes hingamispuudulikkusega. Arstidel ei jäänud muud üle, kui beebi enneaegselt keisrilõike teel ilmale tuua. 

Alles pärast lapse sündi, kui ka pereisa nakatus klassikaliste sümptomitega leetritesse, said arstid aru, et naisel olid samuti olnud leetrid. Naine ei olnud leetrite vastu vaktsineeritud. Raseduse ajal on leetreid keerukam diagnoosida, sest sümptomid võivad olla ebatavalised. 

Kuigi pole teada, et leetrid mõjutaks negatiivselt loote arengut, on raseduse ajal leetrite põdemist seostatud mitmete komplikatsioonide (nagu kopsupõletiku) tekke riski tõusuga emale ning raseduse katkemise, enneaegse sünnituse, beebi ajupõletiku ja vastsündinuea surma riski tõusuga. 

Võrreldes punetistega on leetrid raseduse ajal siiski pigem ohutud. Punetisi põhjustav viirus kahjustab raskelt arenevalt loodet, rasedus võib lõppeda abordi või loote surmaga. Beebi võib sündida kaasasündinud punetiste sündroomiga, mille sümptomeiks on südame ja silmade väärarengud, aga ka mikrotsefaalia, vaimne alaareng, kurttus, trombotsütopeenia, maksa ja põrna suurenemine, interstitsiaalne pneumoonia, müokardiit ja müokardi nekroos, luude metafüüside kahjustused. Mõned kaasasündinud punetistest põhjustatud kahjustused ei ilmne mõnikord imikueas, vaid selguvad hiljem - nt silma võrkkesta irdumine, glaukoom, insuliinsõltuv suhkrutõbi, kae ja kuulmise nõrgenemine.

Seepärast on eriti tähtis, et viljakas eas naised oleksid juba enne raseduse planeerimist punetiste, leetrite ja mumpsi (MMR) vaktsiini saanud. Raseduse ajal vaktsineerida ei saa. 

(Allikas: IFL Science)