Koroonaviirus võib põhjustada erektsioonihäireid või kahjustada mehe viljakust

Koroonaviirus võib põhjustada erektsioonihäireid või kahjustada mehe viljakust

29. Jul 2021, 11:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sotsiaalmeedias levib müüt, et koroonaviiruse vaktsiinid põhjustavad meestel viljatust. See ei ole tõsi! Küll aga põhjustab erektsioonihäireid ja isegi viljatust koroonaviiruse põdemine.

Pole tõendeid, et ükski vaktsiin viljatusprobleeme tekitaks – nii ka koroonaviiruse vaktsiinid. Kõik seesugused uudised, mis ringlevad peamiselt alternatiivsetes libauudiste portaalides ja sotsiaalmeedias, lihtsalt valetavad.

Kuigi pole alust arvata, et vaktsiin peaks viljakust mõjutama, on teadlased meeste spermat enne ja pärast vaktsineerimist kahes uuringus vaadelnud. Tulemus: vaktsineerimine ei alanda sperma kvaliteeti mitte ühegi näitaja poolest (1, 2)

Ainus teoreetiline seos vaktsiinide ja mehe viljakuse vahel on see, et palaviku põdemine võib vahel paariks kuuks alandada sperma kvaliteeti ning mõnel inimesel tekib vaktsineerimise järgselt kerge palavik. Sperma kvaliteedi ajutine kerge langus võib juhtuda igasuguse palaviku puhul – kui palavik tekib grippi põdedes, kui palavik tekib koroonaviirust põdedes, kui palavik tekib mis iganes muud haigust põdedes või kui palavik tekib mis iganes vaktsiini saamisest. 

Küll aga on tõendeid koroonaviiruse raskelt põdemise negatiivsest mõjust meeste viljakusele ja erektsioonile. Näiteks Miami ülikooli teadlased analüüsisid koroonaviirust põdenud meeste spermat ja leidsid, et viirus on peenisest ja munanditest ikka leitav ka kuid pärast haigust, põhjustades mõnel juhul viljatust.

Kahel uuringus osalenud mehel oli koroonaviiruse põdemise järgselt tekkinud raske erektsioonihäire, sest viirus vähendas verevarustust peenises. Kusjuures üks neist meestest põdes koroonaviirust raskelt ja viibis haiglaravil, teine aga põdes kergelt ja koges vaid üksikuid kergeid sümptomeid.

Sarnastele tulemustele on jõutud ka teistes uuringutes

Sellistes tulemustes pole midagi üllatavat, sest ka teised sarnased viirused (nt 2006. aasta SARS-CoV, mumps, Zika) sisenevad munanditesse ja mõjutavad viljakust.

Kokkuvõtteks: kuna koroonaviiruse põdemine võib kahjustada mehe seksuaaltervist, kuid koroonavaktsiinid ise seksuaaltervist ei mõjuta, siis tegelikult vaktsiinid kaitsevad meest seksuaaltervise ja viljatushäirete eest.

(Allikad: FactCheck.org, IFL Science, foto: Freepik)