Kofeiin ja rasedus: kas raseduse ajal on lubatud kohvi juua?

Kofeiin ja rasedus: kas raseduse ajal on lubatud kohvi juua?

18. Aug 2015, 10:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui sinu hommikune latte on ainus asi, mis sind hommikuti töölaua taga uinumisest päästab, võib idee sellest loobumisest olla murettekitav - üheksa kuud on siiski liiga pikk aeg, mille vältel koosolekutel tukastada. Kindlasti huvitab sind, kas peaksid kohvijoomisest täielikult loobuma või päevaseid kofeiinikoguseid lihtsalt vähendama.

Niisiis – kas ja kui palju on raseduse ajal lubatud kohvi juua?

Mõned naised otsustavad raseduse ajal kohvist ja teistest kofeiinisisaldusega jookidest täielikult loobuda. Kofeiin võib platsenta kaudu jõuda ka sinu lapseni. Erinevalt alkoholist, mida rasedatel täielikult vältida soovitatakse, võib naine kofeiinitarbimist raseduse ajal siiski teatud määral jätkata.

Eksperdid soovitavad päevast kofeiinikogust piirata kahesaja milligrammini päevas. Kohvikeeles tähendab see umbes kahte tassi lahustuvat ning ühte tassi filtrikohvi päevas. Seda eeldusel, et jood kohvi keskmise suurusega kruusidest, mitte kohaliku kohviku ämbrisuurustest hiigeltassidest.

200mg piirang tähendab kõigi päeva jooksul tarbitud väiksemategi kofeiinikoguste summat. Sinna hulka kuuluvad gaseeritud joogid, must tee, roheline tee ja šokolaad, mis kõik sisaldavad kofeiini ning needki arvestakse lubatud koguse hulka. Oma päevase tarbimise kontrollimiseks kasuta järgnevat meelespead:

  • 1 tass lahustuvat kohvi – 100mg
  • 1 tass teed – 75mg
  • 1 tass rohelist teed – 50mg
  • 50g puhast šokolaadi – 50mg
  • 50g piimašokolaadi – 25mg

Rasedusaegse kofeiinitarbimise ohud

Pärast kofeiini tarbimist võid märgata lapse liigutuste elavnemist. See juhtub, sest kofeiin on platsenta kaudu jõudnud lapseni ning temalegi mõjunud.

Teadlased on tõestanud, et 200mg ületavad päevased kofeiinikogused on seotud madala sünnikaalu ning nurisünnitusega. Uuringute tulemused näitavad, et kofeiin imendub kiiresti ning läbib platsenta ilma takistusteta ja et pärast 200mg tarbimist väheneb verevarustus platsentas 25% võrra. Lisaks puudub platsental ja lootel peamine kofeiini lagundamiseks vajalik ensüüm. BioMed Central avaldas 2013. aastal uuringu, mis taaskord tõestas, et kofeiinitarbimine on seotud madala sünnikaaluga – leiti, et eeldatava 3.6kg sünnikaaluga laps kaotas iga päevas tarbitud 100mg kofeiini kohta 21-28g kaalu. Lisaks pikendas kofeiin raseduse kestust viie tunni võrra iga tarbitud 100mg kofeiini kohta ning kaheksa tunni võrra, kui kofeiinikogus oli tingitud kohvijoomisest.

Mida võiks rase naine kohvi asemel juua?

Harilikule kohvile on palju nauditavaid alternatiive, näiteks:

  • Kofeiinivaba kohv – see on kõige lihtsam vahetus, sest nii jääb sulle alles see maitse, mida sa väga armastad. Pea meeles, et paljud kohvitootjad kasutavad kofeiini eraldamisel ohtlikke keemilisi lahustajaid. Parim variant on kofeiinivaba kohv, mis on toodetud aktiivsöefiltrite abil.

  • Puuviljateed

  • Taimeteed

  • Puuviljamahl – suurepärane viis saada rohkem vitamiine, et raseduse ajal terve ja tugevana püsida.

  • Vesi – su keha vajab raseduse ajal oluliselt rohkem vett (sa peaksid jooma kaheksa klaasi päevas), seega on vesi parim alternatiiv kohvijoomisele.

Kofeiinivaba elu

Mõned naised otsustavad kofeiinist raseduse ajal täielikult loobuda. Kui ka sina otsustad seda teha, tuleks valmis olla tekkida võivateks kofeiini võõrutusnähtudeks. Sümptomid kaovad nädala jooksul ja nendeks võivad olla:

  • Peavalud

  • Väsimus

  • Närvilisus

  • Keskendumisraskused


(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi