Kas viljakas eas mees tohib kasutada auto istmesoojendust?

Kas viljakas eas mees tohib kasutada auto istmesoojendust?

05. Dec 2017, 16:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tihti arvatakse, et viljakas eas mees ei tohiks kasutada auto istmesoojendust. Kas see on tõsi? Nii ja naa, selgitab viljakusravi arst dr Andrei Sõritsa.

Spermatogeneesi ehk spermatosoidide arenemist mõjutab sadu faktoreid alates geneetikast kuni keskkonnani. Temperatuur on vaid üks neist paljudest teguritest. "Faktorite mõju eraldi võetuna võib olla ületähtsustatud ja neile peaks tähelepanu pöörama ainult juhul, kui on probleem viljakusega," nendib Sõritsa Postimehes.

Meestele sobilik temperatuur munandites on 34–36 kraadi. Autosõidu ajal tõuseb temperatuur munandites ühe kraadi võrra. Kui mees kasutab istmesoojendust, tõuseb temperatuur veelgi. "Kui mees on terve, siis ei mõju selline lühiajaline soojendamine, kuum vann, istmesoojendus, saun, viljakusele kuidagi. Kui aga mehel on juba viljakusega probleeme, siis on temperatuur väga oluline," räägib Sõritsa. Kui geneetika on tugev, saab mees lapse niikuinii, aga kui nõrk, tuleb pisiasjadele mõtlema hakata. Sarnane tegur on näiteks ka aluspesu sort - laiem ja puuvillane pesu ning alasti magamine soosivad spermatogeneesi, kitsam ja sünteetiline pesu mitte.

Elustiili faktoritest mõjutavad Sõritsa sõnul spermatogeneesi enim suitsetamine, stress ja ülekaalulisus, lisaks see, kui ei toimu regulaarset suguelu, aga ka suures koguses alkoholi joomine ja ravimite, näiteks vererõhurohu kasutamine. Tuleb ette, et arstid püüavad aidata viljatusprobleemidega paaril last eostada, aga mees töötab suitsetamisega ise vastu. USA-s on viljatuskliinikuid, mis ei võta suitsetajaid vastu.

 

Kas Sina ja Sinu partner võtsite rasestumise soodustamiseks ette muutuseid elustiilis?