Kas see on normaalne, kui beebi muutub kõhus vähem aktiivseks?

Kas see on normaalne, kui beebi muutub kõhus vähem aktiivseks?

30. Mar 2017, 11:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kindlasti oled möödunud raseduskuude jooksul avastanud, et beebil sinu kõhus on ööpäevas nii aktiivsem periood kui ka aeg, mil ta on rahulikum. Kas ja millal on põhjust muretsemiseks?

Titad on sageli aktiivsemad hommikul vara ja õhtul hilja, päeval aga üsna rahulikud. Seda mitmel põhjusel. Esiteks oled sa päeval ise aktiivne, liigutades kiigutad sa lapse magama. Teiseks ei pruugi sa päeval tema liigutamist nii palju tähele panna, sest oled oma tegemistega ametis. Õhtul, kui viskad pikali ja oled rahulik, muutub tita aktiivsemaks ning sina tajud tema liigutusi paremini. Kui õpid kõhubeebi ärkveloleku aegu tundma, siis võid avastada, et lapse päevarežiim läheb juba sündinuna sarnaselt edasi nagu kõhus olles!

Mida lähemale sünnituse tähtaeg jõuab, seda vähem on tital ruumi end liigutada, kuid ema peaks lapse liigutusi siiski pidevalt edasi tundma. Alates 25. rasedusnädalast tuleks hakata oma tita liigutusi igapäevaselt tähele panema. Liigutused annavad teavet selle kohta, kuidas laps end emakas tunneb. Kui laps kannatab hapnikupuuduse all, liigutab ta vähem, säästes energiat elutähtsateks funktsioonideks.

Et lapse heaolus veenduda, võiksid loendada lapse liigutusi 30-60 minuti vältel päevas. Tavaliselt teeb laps tunnis 5-50 liigutust. Sina tunnetad nendest 80-90 protsenti. Tavaliselt määratletakse liigutuste ohupiiriks 5-10 liigutust tunnis. Kui laps liigutab tunni jooksul sellest oluliselt vähem või erinevad lapse liigutused tavapärasest märgatavalt, siis räägi sellest kohe oma arstile või ämmaemandale, kes kuulab lapse südamelööke. Lapse äratamiseks võid proovida ka kiiresti klaasi külma vett või mahla juua. Kui kõht on veel väike, võib ka kõhuli voodis lamamine liigutused esile kutsuda. Vahel vastab tita liigutusega, kui teda kergelt müksad.

Kui ema paneb oma lapse ööpäevaringseid aktiivseid ja rahulikke perioode tähele ning loendab tita liigutusi, siis aitab ema ja lapse vaheline tugev side aru saada, kui põhjust on muretsemiseks, soovitab Emmede Klubi ämmaemand Maret Voites. "Kui murelikuks muutud, pane käed oma kõhule ja küsi temalt, kas kõik on hästi. Tegin nii mõlema oma kõhubeebiga ning alati tuli selle peale väike müks või rohkem. Seega paita oma kõhtu ja suhtle oma titaga, saad sealt väga palju infot," sõnab Voites.

Kui sulle ikkagi tundub, et tita liigutab ennast vähem, siis mine sünnitusmajja kontrolli. Seal kuulatakse tita südamelööke ning tehakse sulle KTG, mis annab infot, kuidas tita ennast tunneb. Loodetavasti on kõik hästi - see, kuidas sa oma tita liigutusi tunned, sõltub näiteks ka tema positsioonist kõhus. Võib-olla ta lihtsalt muutis asendit?

(Allikas: Emmede Klubi, küsimuste-vastuste rubriik "Ämmaemand annab nõu")


Kas Sinul tuli raseduse ajal ette muret tita vähese liigutamise pärast? Kuidas talitasid?


20170327151617-99763.jpg