Kas rasedana tohib juukseid värvida või lennukiga lennata? Purustame müüte!

Kas rasedana tohib juukseid värvida või lennukiga lennata? Purustame müüte!

04. Nov 2016, 16:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui ootad esimest last, siis jõuavad kindlasti varem või hiljem sinuni ka rasedusega seotud müüdid. Et oskaksid müütide pärast mitte pead vaevata, tutvustame neist levinumaid!


Raseduse ajal ei tohi juukseid lõigata ega värvida?

Vanarahvas uskus, et juustes peitub elujõud - seetõttu ei tohtinud juukseid uue elu kandmise ajal lõigata. See on lihtsalt esivanemate uskumus - juuksuris käimine ei kahjusta sind ega last kuidagi. Enamasti kasvavad juuksed raseduse ajal tunduvalt paremini, kui muidu - seega vajavad nad ka tihedamat kärpimist.

Vanasti värviti juukseid üsna tugevate kemikaalidega, mis võisid tõepoolest naha kaudu või sisse hingates kehasse jõudes mõnevõrra ebatervislikud olla. Tänapäeva juuksurisalongides kasutatavad tooted on tunduvalt leebemad ja ohutumad, nendega võib juukseid värvida ka rase naine. Kuid kuna keha hormonaalne tasakaal on muutunud, võib värvimise tulemus olla tavapärasest erinev - värv võib paremini või halvemini peale hakata ning lõpptulemus võib tavalisest erineda.

Raseduse ajal ei tohi käsi üle pea tõsta, sest siis läheb nabaväät lapsele ümber kaela?

On tõestatud, et see levinud arvamus ei pea paika. Soovitatav ei ole tõsta raskuseid üle pea. Pesu riputamine või kapi otsast kausi haaramine pole aga mingi probleem, ammugi rahulik ja kontrollitud liigutustega võimlemine või muu treening. 

Enne lapse sündi ei tohiks talle asju osta?

Seegi on lihtsalt ebausk. Tegelikult võikski lapsele asjad raseduse ajal valmis sättida. Esiteks säästab see sind pärast sünnitust niigi keerulisel ajal tarbetust lisavaevast. Teiseks tuleb poest ostetud beebiriided enne vastsündinule selga panemist läbi pesta, tihti eelistatakse lisaks ka triikida.

Rase naine peab stressist täielikult hoiduma?

See on liialdus. Liigne stress on halb igaühe tervisele, kuid mõistlikul ja normaalsel tasemel kogetud igapäevaelustress on lootele hoopis kasulik. Nimelt on teadlased leidnud, et raseduse ajal kerget (näiteks normaalset tööalast) stressi kogenud naiste lapsed on kahenädalaselt kiirema ajutegevusega ja väikelapseeas paremate motoorsete ja vaimsete oskustega.

Esimesel ja viimasel trimestril lendamine on rasedusele kahjulik?

Puuduvad tõendid, et lendamine võiks kuidagi rasedust kahjustada. Kui tarvis, siis lenda julgelt. Rasedale võib pikk paigalistumine lihtsalt ebamugav olla, mistõttu siruta tihti jalgu. Lennufirmad keelduvad rasedaid naisi alates teatud nädalast pardale võtmast, kuid põhjus ei ole sugugi see, et lendamine võiks rasedat, rasedust või last kahjustada. Põhjus on see, et kui naine peaks juhuslikult hakkama lennukis sünnitama, peaks lennuk tegema kuluka erakorralise maandumise.

Rasedad peaksid magama vasakul küljel?

Magada võib kuidas iganes end mugavalt tunned - vasakul küljel, paremal küljel, selili, kõhuli... vali ise. Selili lamamist väldi juhul, kui see tekitab ebamugavat tunnet. Kõhuli magamist väldi siis, kui see muutub kasvava kõhu tõttu ebamugavaks - ilmselt teisel trimestril. Vasakul küljel pikuta juhul, kui see on sulle mõnus asend.

 

Kas Sina tead veel müüte, mida võiksime siin artiklis purustada?

See on juhus. Paljudel lastel on sündides nabanöör ümber kaela. See ei ole seotud raseduse ajal käte üle pea tõstmisega 😀

04. Nov 2016, 17:12

selle kohta öelda midagi et ei tohi käsi yle pea tõsta.

ei tea kas kehv juhus või tõde.

käisin proovi päeval pesu majas kui olin neljas kuu rase. oli vaja panna kokku yksi pikki voodi linasid.
mul sündis laps naba nöör yks tiir ymber kaela.

juukse värvimise kohta kuulnud et õige toon ei tule välja värvimisel. kuigi endal nii ei juhtunud.