Eelmisel nädalal avaldasid mitmed maailma meedikanalid uudised pealkirjadega nagu "Väike kogus alkoholi võib raseduse ajal ohutu olla". Uudised tuginesid teadusajakirjas BMJ Open avaldatud Bristoli ülikooli uuringule. Teadusuudiste portaali IFL Science hinnangul on selleteemaline meediakajastus väga probleemne: artiklite pealkirjad jätavad rasedale naisele mulje, et väike kogus alkoholi võib olla ohutu, kuigi tegelikult sedastab Bristoli ülikooli uuring risti vastupidist.
Bristoli ülikooli teadlaste tegelik sõnum on, et kuna piisavad uuringud puuduvad, pole tõendeid, et isegi väga väikese koguse alkoholi tarbimine raseduse ajal oleks ohutu. Seetõttu tuleks lapseootuse ajal igasugusest alkoholikogusest igaks juhuks hoiduda.
Uuringuid, mis vaatleks vähese alkoholi mõju raseduse ajal, on väga vähe, sest sellist uuringut on raske läbi viia. Me ei saa ju öelda sadadele rasedale naisele, et nad kukuksid rasedana kindlaksmääratud koguseid alkoholi manustama, et vaadata, mis lootest saab!
Siiski on mõned uuringud püüdnud vaadelda nende naiste lapsi, kes on omaalgatuslikult raseduse ajal joonud. Tänu sellistele uuringutele on tänaseks on absoluutselt kindel fakt, et suurtes kogustes alkoholi joomine rasedana põhjustab lapsele laia kahjustuste spektrumit (inglise keeles FASD). Alkohol on teratogeen ehk loote väärarenguid põhjustav, kesknärvisüsteemi kahjustav aine. Need kahjustused võivad ulatuda kergetest õpiraskustest koolis kuni tõsise vaimse ja füüsilise alaarenguni, mida nimetatakse fetaalseks alkoholisündroomiks (inglise keeles FAS). Ravi alkoholist põhjustatud kahjustustele pole.
Väikese koguse alkoholi kohta on suudetud praeguseks välja selgitad, et pisuke tipsutamine võib suurendada madala sünnikaalu ja enneaegse sünnituse tekkeriski. Et pole uuringuid, mis oleks täpselt kindlaks teinud rohkemaid kerge napsutamise kahjutegureid, ei tähenda aga sugugi, et rohkemaid kahjusid ei eksisteeriks! Me lihtsalt ei tea, kust maalt jookseb ohtliku ja ohutu piir, kas ohutu alkoholikogus üldse eksisteerib, mitme palli võrra võib pisuke tipsutamine lapse tulevast IQ-d langetada või kui palju käitumisprobleeme sünnitada. Lapse elu pole aga asi, mille kallal tundmatuid piire kombata. Seega on kõige õigem lahendus loobuda rasedusest teada saades alkoholist täielikult, ennetades nii kõiki võimalikke alkoholist põhjustatud kahjustusi.
Statistika on aga hirmuäratav: USA-s tarbib raseduse ajal veidi alkoholi 10 protsenti naistest, Suurbritannias kuni 40 protsenti naistest...
Kui sattusid napsutama päris raseduse alguses, enne päevade ära jäämist ja lapseootusest teada saamist, ei tasu liialt muretseda. Päris alguses pole tibatilluke rakukogum veel emakaseinale kinnitunud. Esimesed kaks nädalat kehtib tavaliselt printsiip: kui arenev organism saab kahjustada, siis rasedus katkeb ja naine ei pruugigi sellest teada saada; kui arenev organism ei saa kahjustada, siis rasedus jätkub. Seega kui rasedus ei katke, on see parim kinnitus, et peoõhtu ei laastanud loodet ja ta kasvab edasi. Peatselt olete aga ühendatud - kõik, mida sööb või joob ema, jõuab ka lapseni. Seega tuleb kohe rasedusest teada saades alkoholist loobuda.
Loe alkoholi joomisest raseduse ajal ka teistest Emmede Klubi artiklitest:
"Ära tarbi raseduse ajal alkoholi!"
"Raseduse ajal napsutanud ema räägib oma loo"
"Arstid ja teadlased annavad aru: ka klaasike alkoholi on rasedale liiga palju!"
"Kui naine raseduse ajal alkoholi tarbib, tarbib ka laps"
Mis aitas Sinul raseduse ajal alkoholist hoiduda?