Kas naine saab valida keisrilõike?

Kas naine saab valida keisrilõike?

04. May 2017, 13:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Keisrilõige on vajalik ja tänuväärne sünnitusabi meetod, mis päästab palju elusid, kuid seda vaid juhul, kui esineb lõikuse tegemiseks vajadus. Kui vajadust keisriks ei ole, on vaginaalne sünnitus oluliselt parem valik nii lapsele kui ka emale endale mõeldes.

Emmede Klubi poole pöördus lugeja, kes tahtis teada, kas esimese lapse keisrilõike teel ilmale toonud naine saab ise paluda, et ka teine laps sünniks keisrilõike teel.

Keisrilõike meetod on välja arendatud selleks, et tuua laps muul moel ilmale juhul, kui vaginaalne sünnitus ohustaks lapse või ema elu, toonitab Emmede Klubi ämmaemand Maret Voites. Paljudel juhtudel on keisrilõige ainus võimalus, kuid asjatut keisrilõiget ei saa soovitada.

Mõnikord tundub naistele, et keisrilõike teel sünnitada on lihtsam. Ämmaemand räägib, et keisrilõige on suur operatsioon, millega kaasnevad riskid nii emale endale kui ka tema lapsele. Narkoos on tõsine asi, millel võib olla negatiivseid mõjusid emale ja lootele. Iga operatsiooniga kaasneb alati tehniliste probleemide risk - nt võimalus vigastada naaberorganeid, suurem verekaotus jms. Operatsioonijärgselt tuleb arvestada tromboosi- ja infektsiooniohu jms tüsistustega.

"Ka operatsioonist taastumine, imetamise käivitumine ja vastsündinu kohanemine on keisrilõike puhul reeglina keerulisemad kui vaginaalse sünnituse järgselt. Keisrilõike teel sündinud lapsed ei saa loomulikku stimulatsiooni, mis tuleneb sünnikanalit pidi alla liikumisest, ning seetõttu tuleb neile tihti anda lisahapnikku ja aidata neid hingama hakkamisel. Samuti ei saa nad osa loomulikest hormoonidest, mis vabanevad vaginaalse sünnituse käigus ning aitavad beebit esimeste eluhetkede jooksul," toob Voites hulgaliselt näiteid.

Tihti on põhjuseks, miks naine eelistab keisrilõiget vaginaalsele sünnitusele, hirm sünnitamise ees. Sellisel puhul on kindlasti kohane võtta ühendust kõigi suuremate haigalte juures töötavate raseduskriisi nõustajatega. Koos abilistega on võimalik hirmud seljatada ja laps ikkagi turvalisemal viisil ilmale tuua.

"Varasemalt oli järgmiste sünnituste puhul keisrilõige näidustatud, kui üks lastest oli sündinud keisrilõike teel, kuid nüüd on suund pigem selline, et kui rasedus on kulgenud normaalselt ning eelnevast keisrilõikest on möödas vähemalt aasta-poolteist, siis soovitatakse naistel peale eelnevat keisrilõiget ise sünnitada," sõnab Voites. "Kuna kogemused näitavad, et paljud naised sünnitavad järgmised lapsed turvaliselt vaginaalsel teel, siis soovitataksegi naistele seda madalamate riskidega sünnituse viisi."

(Allikad: Emmede Klubi, küsimuste-vastuste rubriik "Ämmaemand annab nõu")

20170502134211-42445.jpg