Kas mullivann ja saun on rasedale ohutud?

Kas mullivann ja saun on rasedale ohutud?

04. Dec 2014, 09:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

„Kas rase naine võib nautida mullivanni või istuda kuumas saunas? Kas see võib kuidagimoodi sündimata lapse arengut mõjutada?“

Saunas istumine või mullivannis ligunemine võib näida suurepärase leevendusena rasedusaegsetele pingetele ja valudele, kuid mõlemad tegevused on pisut riskantsed. Esiteks on rasedatel naistel suurem dehüdratsiooni, pearingluse ja üleüldiselt madalama vererõhu oht ning kõik need vaevused võivad suures kuumuses intensiivsemaks muutuda. Kõik, mis sinu ajab sinu kehatemperatuuri kõrgemaks kui 38-39°C võib kujutada potentsiaalset ohtu sinu sündimata beebile, eriti varajastes raseduse staadiumites, kui tema keha ja aju alles arenevad. Uuringud on tõestanud, et kõrged temperatuurid võivad suurendada spina bifida (ehk seljaaju väljasopistuse, kõige levinuma neuraaltorudefekti) ohtu.

Seni, kuni arst on sulle sünnitusjärgselt rohelise tule andnud, oleks soovitatav saunatamisest ja kuumadest (mulli)vannidest täielikult hoiduda. Kui sa siiski ei suuda vastu panna, järgi neid ettevaatusabinõusid, et vähendada ohtu loote tervisele:

1. Enamiku mullivannide veetemperatuur on seatud kõrgemaks kui 38°C. Säti enda oma madalamale temperatuurile ja aseta vette veetermomeeter. Veekeskusi külastades uuri personalilt sealsete mullivannide veetemperatuure ning veendu, et need ei oleks sinu jaoks liiga kuumad.

2. Piira mullivanni- ja saunakülastusi kuni kümne minutini, mitte kauem.


3. Jälgi, et sul ei ilmneks ülekuumenemise sümptomeid nagu pearinglus, uimasus või liigne higistamine.


Kui oled juba mullivannis või vannis lõõgastumas käinud, ei ole aga muretsemiseks erilist põhjust. Enamus naisi katkestavad protseduuri enne, kui kehatemperatuur läheneb 39°C, sest kuumus muutub talumatuks. Tõenäoliselt tegid seda ka sina. Kui tunned siiski muret, võid ämmaemanda või naistearstiga konsulteerida veendumaks, et sinu lapsega on kõik korras.

Kõige parem valik rasedusaegseks lõõgastumiseks on harilik soe vann – kuna enamus sinu ülakehast on vannis istudes siiski veest väljas, on ülekuumenemise oht palju väiksem. Lisa vannivette mõnusat vannivahtu, mõnda eeterlikku õli või üks vannipall ja jälgi, kuidas pinged pärast vanniskäiku ühes veega alla voolavad.

(Allikas: Whattoexpect.com)


Emmede Klubi