Kala tarbimine raseduse ajal suurendab lapse rasvumisohtu

Kala tarbimine raseduse ajal suurendab lapse rasvumisohtu

16. Feb 2016, 15:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kala peetakse tervislikuks toiduks ning seda soovitatakse pidevalt, peamiselt just kõrgete vajalike rasvhapete sisalduse tõttu. Uurijad leidsid aga, et kala söömine rohkem kui kolm korda nädalas võib tulevasele lapsele tähendada ülekaalulisuse ohtu.

Keskkonnasaaste tõttu on kalast soovitatud eemale hoida, eriti rasedatel naistel. USA terviseameti soovitus rasedatele, rasestuda proovivatele või imetavatele emadele on mitte tarbida kala rohkem, kui kolm korda nädalas. Siiski ei ole veel teada kindlat vastust, kas ja kui palju on kala puhul ohtlik kogus.

Leda Chatzi koos kaasautoritega Kreeta ülikoolist uurisid 26 184 rasedalt naiselt ning nende lastelt kogutuid andmeid, et leida seos kala tarbimise ning lapseea kasvu vahel. Lapsi jälgiti kuni kuuenda eluaastani. Kala tarbimise sagedus oli eri riikides erinev - korrast kahe nädala jooksul kuni 4,45 korrani nädalas.

31% lastest kasvasid sünnist saati kiiresti, 19,4% lastest olid ülekaalulised neljandal eluaastal ning 15,2% kuuendal eluaastal. Naistel, kes sõid kala rohkem kui kolm korda nädalas sündisid suurema tõenäosusega kõrgema kehamassiindeksiga lapsed. Kalasöömise mõju oli tugevam tüdrukute puhul.

"Kala mõju kehamassiindeksile võib tuleneda selle saastumisest,” arvavad uurijad. Siiski on uurimata liiga palju tahke, et selliseid kindlaid järeldusi teha.

Allikas: sciencecodex.com