Kaksikrasedus

Kaksikrasedus

12. Apr 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mitu last sinu kõhus on? Kaksikute sündimise tõenäosus on umbes üks 80-st ning selline juhus paneb värsked lapsevanemad tavapärasest erinevate väljakutsete ette.

Kaksikud võivad olla kas identsed (ühest pooldunud munarakust) või mitteidentsed (kahest eraldi munarakust). Identsed ehk ühemunarakukaksikud on alati samast soost, kuna neil on samad geenid. Mitteidentsed kaksikud võivad olla kas samasoolised või erinevatest sugudest.

Viljatusravi korral on kaksikute sünd tõenäolisem.

Kuidas ma tean, et tegu on kaksikutega?

Kõige tõenäosemalt saad kaksikute ootamisest teada ultraheliuuringute käigus. Isegi kui sa ei ole ultraheliuuringus käinud, tuleb vaid vähestele naistele kaksikute sünd lõpuks üllatusena: kõht muutub tavapärasest oluliselt suuremaks ning tõenäoliselt kuuleb ämmaemand korraliste sünnituseelsete läbivaatuste ajal kahele lootele kuuluvaid südametukseid.

Kaksikute ootamine

Paljud naised, kes on oodanud kaksikuid, ütlevad, et see on tavalisest rasedusest raskem ja kurnavam. Sa pead pidevalt kaasas kandma suuremat raskust – mitte üksnes teist last, vaid ka teist platsentat ja lootevedelikku. See lisaraskus suurendab seljavalude ja kurnatuse riski. Tõenäoliselt on ka sinu vererõhk kõrgem.

Sa pead sagedamini puhkepause tegema ning soovitatavalt peaksid töö varem lõpetama.

Kaksikute sünnitamine

Kuigi kaksikute puhul on enneaegse sünnituse risk suurem, sünnib enamik neist vaid õige napilt enne tähtaega, umbes 37. või 38. rasedusnädalal.

Kaksikute sünnitamine kulgeb enamasti probleemideta, nii et mõlemad sünnivad peaseisus. Keisrilõike tõenäosus on kaksikute puhul siiski suurem. Üks loode või ka mõlemad võivad olla keerulises asendis, kuna mahuvad ainult niiviisi ema kõhtu ära.

Looted (või üks neist) võivad olla tuharseisus, mille puhul tuharad või jalad on allpool. Võib juhtuda, et üks loodetest on emakas põikiasendis: sellisel juhul on keisrilõige möödapääsmatu. Kaksikud võivad olla ka väiksemad ja nõrgemad kui üksiklooted ning keisrilõige võib aidata neil lihtsamalt ja väiksema stressiga ilmale tulla.

Kuna kaksikrasedused ja -sünnitused võivad osutuda tavapärasest raskemaks, pead sa sagedamini sünnitusabiarsti külastama ning sinu rasedust ja sünnitust jälgitakse hoolikalt.

Kaksikud vajavad pärast ilmaletulekut suurema tõenäosusega erihoolt. Tõenäoliselt soovitatakse sul pisut kauemaks haiglasse jääda, isegi kui kaksikud on täiesti terved (nagu nad enamasti on).

See võimaldab sul toitmisega rohkem harjuda ning muutuda kaksikute eest hoolitsemise osas enesekindlamaks.

Kaksikute imetamine

Sinu keha suudab toota nii palju piima kui su lapsed vajavad: kaks suud tähendab ka kahekordset kogust.

Keerukaks võib osutuda asja praktiline külg: kuidas lapsi mugavalt hoida, olgu siis ühe- või kahekaupa. Beebid võivad olla erineva isuga ning eri aegadel näljased.

Laste eest hoolitsemise muude aspektide osas, nagu vannitamine, mähkmete vahetamine ja riiete pesemine, vajad teistelt kindlasti palju abi.