Me kõik teame, et eksklusiivne imetamine beebi esimesel kuuel elukuul võib aidata kaasa rasestumisest hoidumisel. Tegelikult võib imetamine lapseootele jäämist pärssida edaspidigi – ka siis, kui menstruatsioonid on juba taastunud. Mida siis teha, kui soovid teise lapse ootele jääda, kuid pole veel valmis imetamist lõpetama?
Emmede Klubi poole pöördus ema, kes küsib: "Mul on üheaastane laps, keda imetan. Päevad taastusid, kui laps sai kuuekuuseks. Kohe alustasime ka teise lapse planeerimist. Kuigi esimese lapsega oli rasestumine lihtne, ei ole seekord poole aastaga tulemust. Minu küsimus on, kas tegemist on juhusega, või mõjutab imetamine ka pärast päevade algust viljakust? Kui jah, siis mida teha, millal võiks oodata viljakuse taastumist? Imetamist täielikult lõpetada ei soovi, sooviksin edasi imetada, kuni laps seda tahab."
Meie ämmaemanda Maret Voitese sõnul võib imetamine tõesti mõnedel naistel rasedaks jäämist pärssida ka juhul, kui menstruatsioonid on juba uuesti alanud. „Mõne naise keha on imetamishormoonidele tundlikum kui teine,“ nendib ta.
Kuigi enamasti on imetavad naised pärast beebi kuuekuuseks saamist ja lisatoiduga alustamist ning naise menstruatsioonide taastumist võimelised rasestuma, võib vahel siiski juhtuda, et esimestel kuudel menstruatsioonile ovulatsiooni ei eelne - st päevad on küll alanud, kuid naine ei ole veel viljakas.
Mida tihedam on imetamine, seda suurem ka rasestumist pärssiv mõju. Seega kui laps on üle aasta vana ning soovid uuesti rasestuda, kuid kasulikku emapiima ikkagi edasi pakkuda, soovitab ämmaemand imetamiskordade arvu vähendada / imetamiskordade vahele jäävad aega suurendada. „Aidata võib, kui jätad ära öise imetamise. Aastane laps ei vaja enam öösiti toitmist ning nii saad siiski jätkata oma tita imetamist, ent samas suurendada võimalust uue raseduse tekkeks,“ soovitab Voites.
Öine imetamine soosib eriti hästi prolaktiini nimelise hormooni rohkust kehas, mis aitab kaasa piima tekkele rindades. Just seetõttu on tähtis toita last esimestel elukuudel ka öösiti - nii tekib rohkem rinnapiima. Samal ajal pärsib prolaktiinirohkus aga rasestumist.
Imetamisest täielikult loobuda pole aga tarvis, enamik naisi rasestub imetamiskordade harvenedes vabalt ning Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab imetamisega jätkata ka teisel eluaastal.
Kas Sinul õnnestus imetamise ajal uuesti rasestuda?
Kui Sul on mõni küsimus lapseootuse või beebi kasvatamise kohta, millele sooviksid spetsialistilt vastust, siis kirjuta julgelt – meie ämmaemand Maret Voites vastab!