Imeline teadus - Eestis on ka vähidiagnoosiga naistel võimalus lapsi saada

Imeline teadus - Eestis on ka vähidiagnoosiga naistel võimalus lapsi saada

18. Sep 2017, 23:07 Emmede Klubi Emmede Klubi

Terves maailmas on vaid umbes 70 last, kes on sündinud tänu sellele, et nende emade munasarjakude on külmutatud. Selline meetod aitab emaks saada naistel, kes on üle elanud vähi. Nüüd on munasarja koe külmutamise läbi ka Eestis üks beebi ilmale tulnud, kirjutab teadusportaal Novaator.

Naistel, kel avastatakse kasvaja ning kes seetõttu peavad läbima keemia- või kiiritusravi, tekib suure tõenäosusega menopaus, kuna ravi on toksiline ja selle tulemusena sureb suurem osa munarakkudest. Munarakkude külmutamine on tänapäeval küllaltki tavapärane ja laialt levinud, kuid munarakkude kogumise protsess võtab aega - aega, mida äsja vähidiagnoosi saanud noorel inimesel pole. Munasarja koe külmutamine on oluliselt kiirem, kuigi ka oluliselt keerulisem.

Aastal 2010 aitas Tartu ülikooli reproduktiivmeditsiini professor Andres Salumets NovaVita kliinikus külmutada 17 noore, 18-32-aastase vähidiagnoosi saanud naise munasarja kudesid. 2014. aastal sündis tänu koe külmutamisele Eestis esimene terve laps naisele, kel oli ravitud rinnavähki. Sel hetkel oli Euroopas vähe riike, kus oli sama tulemuseni jõutud.