II tüüpi diabeeti haigestumise oht saab alguse juba emaüsast

II tüüpi diabeeti haigestumise oht saab alguse juba emaüsast

03. Jan 2015, 10:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

Umbes 30 miljonit inimest elavad iga päev diabeediga. Selgub, et oht sellesse potensiaalselt eluohtlikku haigusse haigestuda saab alguse juba emaüsast: Rootsi Lundi ülikooli teadlased on kindlaks teinud seose loodet mõjutavate tegurite ning hilisemas elus välja areneva II tüüpi diabeedi vahel. 


Niinimetatud looteprogrammeerimine on viinud avastuseni, et meie senine nägemus sellest elumuutvast haigusest peab muutuma. Täna soovitatakse täiskasvanutele elustiilimuudatusi, et suhkruhaigusesse haigestumist vältida – püsi vormis, toitu korralikult ning ära kogu liigseid kilosid. Seda uuringut juhtinud teadlased julgustavad aga tervishoiutöötajaid ja perearste muutma suhtumist diabeeti ning viisi, kuidas patsiente nõustatakse.

"See uurimustöö kirjeldab tõendeid, mis viitavad sellele, et suhkruhaigust mõjutavad teised tegurid, mida on võimalik tunduvalt varasemates eluetappides ennetada,“ selgitab kaasautor Angela Estampador. „Peagi ilmub teadustöö Lundi ülikoolist ja Kopenhaageni ülikoolist, kus püüame identifitseerida biomarkereid, mis teevad kindlaks juba raseduse ja varajase lapsepõlve jooksul ilmnevad defektid. Selle teadustöö tulemustest peaks olema palju abi, et parandada ning arendada diabeedi ennetustööd.“  

Uuringud viitavad sellele, et üle- või alakaalus naistel sündinud lastel on kõige suurem risk hilisemas elus diabeeti haigestuda. See leid kinnitab vaid tõdemust, et lapseootel naise kaalutõus peaks olema mõõdukas ning et raseduse ajal on kõige olulisem tervislik, mitmekülgne ning toitainerikas menüü. Kui rasedusaegne glükoosikontsentratsioon on pidevalt liiga kõrge, võib see omakorda beebi tervist mõjutada. Kas need igaõhtused kaks tordilõiku või kotitäied kummikomme on seda tõesti väärt?

(Allikas: Science Daily)


Emmede Klubi