Harjumaal suri kodus assisteerimata sünnitusel beebi

Harjumaal suri kodus assisteerimata sünnitusel beebi

22. Sep 2021, 17:44 Emmede Klubi Emmede Klubi

Politsei- ja Piirivalveameti kinnitusel juhtus laupäeval, 18. septembril traagiline õnnetus, kus kodusünnitusel suri beebi. Kiirabi sai väljakutse Harjumaa eramusse, kus sündinud beebi ei hinganud. Ema ja laps toimetati Pelgulinna sünnitusmajja, kuid lapse elu ei õnnestunud päästa.

Politsei alustas kurva sündmuse asjaolude väljaselgitamiseks kriminaalmenetlust.

RusDelfi andmeil sünnitas naine oma soovil kodus ilma meditisiiniabita.

Selle juhtumi üksikasjad pole veel teada, kuid assiteerimata kodusünnitusi on traagiliselt lõppenud ka varem. 2019. aastal sünnitas ilma meedikute abita kodus naine, kes ei olnud end rasedana arvele võtnud ja kellele ei olnud tehtud rasedusaegseid uuringuid. Seetõttu ei teadnud ema, et loode on kõhus ristseisus ega saa loomulikul teel sündida. Laps lämbus sünnitegevuse käigus emaüsas.

Just seepärast on väga oluline võtta end rasedana arvele, läbida rasedatele ema ja lapse tervise toetamiseks vajalikud uuringud ning kasutada Eestis kõigile tasuta kättesaadavaid sünnitusabi võimalusi.

Kodus sünnitamine on korduvsünnitajale sama turvaline nagu haiglasünnitus, kui naine on läbinud eelnevad uuringud ja sünnituse juures viibib vastava tegevusloaga ämmaemand. Seega ei tasu neist traagilistest sündmustest lugeda, et ohtlik on kodusünnitus iseenesest, vaid ohtlik on just raseduse jälgimisest ja/või sünnitusabist loobumine.