Geneetiliselt muundatud lapsed: jah või ei?

Geneetiliselt muundatud lapsed: jah või ei?

11. Jul 2019, 11:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Viis kuulmispuudega paari ootavad tervete laste saamise lootuses ametkondadelt otsust, mis lubaks bioloog Denis Rebrikovil nende järeltulijaid juba loote järgus geenmuundada ja sellega nende kurdiks jäämist vältida, kirjutab Postimees Heureka.

Tegemist on vastuolulise protseduuriga, mille läbiviimise eest Hiina teadlane He Jiankui möödunud aastal kriitikalaviini osaks sai. Erinevalt Jiankuist plaanib Venemaa suurimas Kulakovi viljakuskliinikus töötav Rebrikov oma eksperimendi läbi viia läbipaistavalt ning taotleb selleks ka kõigi asjasse puutuvate ametkondade lubasid. Loa sündimata laste geene muuta loodab teadlane saada lähinädalatel.

Protseduuri eesmärk on lülitada loodetes välja geen nimega GJB2, mida seostatakse Lääne-Siberis levinud retsessiivse geneetilise häirega, mis põhjustab lastes juhul, kui mõlemad vanemad mutatsiooni kannavad, kurdiks jäämist.

Teisalt on loote geneetiline muundamine jätkuvalt eetiliselt väga tundlik teema. Kas haigust põhjustava geeni väljalülitamisele võib järgneda näiteks lapse välimuse muutmine? 

Kas Sina pooldad n-ö GMO-beebisid?