Hispaania uurimisrühm lükkab ümber kahtlused, et trenn peaks olema raseduse ajal keelatud, kirjutab meditsiiniuudiste portaal News Medical. Teadlased leiavad, et trenn pole mitte ainult lubatud, vaid et rasedus on parim aeg tervisliku eluviisi ja aktiivse liikumisega alustamises juhul, kui seda juba varem pole tehtud. Trennil on positiivne mõju nii tulevase ema kui ka lapse tervisele.
Rasedusaegse ebatervisliku elustiiliga võib seostada nii suurt kaalutõusu, preeklampsiat, rasedusaegset diabeeti, keisrilõiget, alaselja valusid kui ka uriinipidamatust. Camilo José Cela ülikooli teadlaste uuring leidis kehalise aktiivsuse mustrid, mis mõjusid emale ja lapsele positiivselt.
"Vaid väga vähesed naised on raseduse ajal piisava füüsilise aktiivsusega," sõnas uuringut juhtinud María Perales. "Lapseootel naised pole lihtsalt kindlad selles, millist trenni tohib ja millist ei tohi teha". Uuringust selgub aga, et mõõdukas rasedusaegne trenn on kasulik nii emale kui ka lapsele.
Leiti, et trenni teinud naistel oli väiksem kaalutõus, laste sünnikaal püsis normi piires, vähenes preeklampsia ja rasedusaegse diabeedi risk, vähem oli keisrilõikeid, vähem esines alaselja valusid ning uriinipidamatust. Naistel, kellele tervisliku seisundi tõttu polnud trenn keelatud, ei kutsunud see esile enneagset sünnitust.
"Harjutused, mida meie uuringud soovitavad, sobivad mitte ainult tervetele rasedatele vaid ka alles rasestuda soovivatele naistele," lisab Perales. "Eriti soovituslikud on need naistele, kellel on ülekaalu või diabeedi risk".
Soovituslik on treenida kombineerides aeroobilisi ja jõudu nõudvaid elemente, 45-65 minutit järjest 3-4 korda nädalas. Koormus peaks olema mõõdukas ning trenni ei soovitata teha raseduse alguses kuni 9. nädalani ning lõpunädalatel. Vältida võiks pikamaajookse, hüppamist sisaldavaid harjutusi ning selliseid trenne, kus on oht viga saada.
Kas ja millist trenni Sina raseduse ajal tegid? Mida Sinu arst sellest arvas? Millistest harjutustest pidid loobuma?