Sajandeid elasid naised ühiskonnas, kus mehed ootasid, et neile sünnitataks terveid poeglapsi. Kui seda ei juhtunud, jäi süüdlaseks sünnitaja. Irooniline, sest tänaseks teame kõik - lapse soo määrab ära üksi spermarakk. Nüüd on teadlased leidnud, et ka geenimutatsioone pärandavad lastele isad oluliselt enam kui emad.
Geenimutatsioonid mängivad olulist rolli haruldaste geneetiliste haiguste tekke juures. Geenimutatsioonid tekivad, kui sugurakkude tekkimisel tuleb DNA kopeerimisel ette vigu. Kuna naise kehas tekivad kõik munarakud ühe korra elu jooksul - looteeas, on neid kokku palju vähem, kui mehe elu jooksul tekkivaid spermarakke. Vähem rakke, vähem tekkimisprotsesse, vähem vigu.
Hiljuti teadusajakirjas Nature avaldatud uuringu autorid vaatasid 14 000 Islandi inimese genoomi. Nad leidsid, et isad pärandavad lastele neli korda enam geenimutatsioone kui emad.
Mutatsioonid ei ole ainult halvad - läbi selle protsessi, DNA vaikse muutumise, toimubki evolutsioon. Mõned mutatsioonid on aga paraku erinevate puuete või haiguste põhjustajaks.
(Allikas: IFL Science)