Arstid ja teadlased annavad aru: ka klaasike alkoholi on rasedale liiga palju!

Arstid ja teadlased annavad aru: ka klaasike alkoholi on rasedale liiga palju!

08. Dec 2015, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti tundis Emmede Klubi kasutaja meie endises foorumis muret raseduse alguses joodud alkoholi mõju pärast loote elule ja tervisele. Samal teemal arutlesid arstid ja teadlased novembri lõpus Tallinnas toimunud konverentsil "Rasedusaegse alkoholi mõju lootele".

Eesti juurtega Lõuna-Florida Ülikooli teadlane Kersti K. Linaski nentis konverentsil, et juba vaid üks nädalavahetuse pidu võib lõppeda kas raseduse katkemise või lapse sünnidefektiga ja eluaegsete tervisehädadega, vahendab ajaleht Pealinn. Seega on väga murettekitav, et kuigi paljud naised ei ole oma rasedusest selle õrnal algperioodil teadlikud, on noortel naistel kombeks juua korra nädalas väga palju korraga.

Linaski andmetel on 49 protsenti kõigist rasedustest planeerimata, tavaliselt avastab tulevane ema raseduse viiendal või kuuendal rasedusnädalal. Kesknärvisüsteemile võib alkohol kahju teha terve raseduse vältel, kuid kõige rängemalt kahjustab alkohol last just raseduse algstaadiumites. Kui ema tarbib 16-19 päeva peale eostumist alkoholi, siis võib ta põhjustada lapse südame ja muude organite arengule väga tõsist kahju.

Arvestades eestlaste alkoholitarbimisharjumusi ja tõsiasja, et keskmiselt on üks laps iga saja elussünni kohta loote alkoholisündroomi poolt mõjutatud, siis kannatab aastatel 2008-2013 Eestis sündinud 15 tuhandest inimesest lootena saadud alkoholikahjustuste all 899 inimest.

Konverentsi korraldajate avaldatud info kohaselt on alkohol tunnistatud kindlalt teratogeeniks ja rasedusaegset ohutut alkoholitarvitamise piiri ei ole suudetud määrata. Ka väikestes kogustes alkoholi tarvitamine on ohtlik loote arengule ning võib raseduse alguses põhjustada elundite väärarendeid. Loote kergem kahjustumine ema rasedusaegse alkoholitarvitamise tagajärjel võib avalduda alles koolieas käitumishäirete ja õpiraskustena, raskema vormi tunnused ilmnevad aga juba vastsündinueas kasvuhäire, iseloomulike näojoonte ja väärarendite kujul. Seda laia lootekahjustuste spektrit nimetatakse tänapäeval FASD (fetal alcohol spectrum disorder).

Alkoholist tingitud lootekahjustuste leviku kohta on raske saada usaldusväärset hinnangut. Uuemate Euroopas tehtud uuringute andmetel esineb ema rasedusaegsest alkoholitarvitamisest tingitud erinevaid arenguhäireid isegi 2–4 protsendil lastest. Samas on alkoholist tingitud lootekahjustused täielikult ennetatavad.

Konverentsil astusid üles arstid ja teadlased Suurbritanniast, Soomest, Põhja-Iirimaalt, Iirimaalt, USA-st ja Norrast. Eesti arstid tahtsid saada teada, kas loote kahjustused ema alkoholitarbimisest on Eestis aladiagnoositud ning kas selliste kahjustuste vältimiseks tehtav ennetustöö on praegu piisav.

Peamistele raseduse ja alkoholiga seotud küsimustele on põhjalikult vastanud portaal Pere ja Laps. On teada, et alkoholi tarbimine raseduse ajal mõjutab loote arengut, isegi klaasike veini või kerge suvine kokteil.

Testid on näidanud, et lapsed, kelle emmed neid oodates päevas klaasi veini jõid (0,2 liitrit), on teistest seitsme IQ punktiga arengust maas. Ei ole välistatud, et naine, kes raseduse vältel märjukest tarbib, täiesti terve lapse saab (enamasti see nii on), aga risk on suur, et see siiski mõjutab lapse arengut. Samas leidub ka naisi, kes on raseduse jooksul klaasi veini võtnud ja laps on tugeva arengupeetusega ilmale tulnud.

Kui naine ja mees planeerivad last, võiks alkoholist loobuda ka mees, sest alkohol kandub spermatosoididele edasi, mis põhjustab neil kromosoomivigu - väheneb rasestumise tõenäosus ja suureneb nurisünnituse risk.

Hea uudis on see, et kahe esimese nädala jooksul kehtib printsiip: kas kõik või mitte midagi. Kui loote rakud on varases staadiumis läbi alkoholi, nikotiini ja ravimite kahjustunud, ei arene ta edasi ja tekib varajane iseeneslik abort. Tavaliselt aetakse see hilise menstruatsiooniverega segamini. Kui rasedus ei katke, on see parim kinnitus, et peoõhtu ei laastanud loodet ja ta kasvab edasi. Saad alkoholist ülejäänud raseduse ajaks täielikult loobuda. 

"Paljudele täiskasvanutele on klaasike veini õhtusöögi kõrvale heaks elukvaliteediks vajalik, sinu lootele aga kindlasti mitte. Mida rohkem sa vägijoogi halvast mõjust oma sündimata lapsele tead, seda raskem on sul klaasike tõsta," annab portaal Pere ja Laps nõu.