Naise keha kohandub väga oskuslikult lapseootuse ja sünnitusega. Ainult naisel endal tuleb õppida veel neid muutusi aktsepteerima ja võib-olla isegi armastama. Lapseootel Triinu Liis kogeb rasedusega kaasnevaid muutusi esimest korda ning tal on tekkinud mõned küsimused:
Kehamuutused raseduse ja sünnitusega
Naise keha kohandub väga oskuslikult lapseootuse ja sünnitusega. Ainult naisel endal tuleb õppida veel neid muutusi aktsepteerima ja võib-olla isegi armastama. Lapseootel Triinu Liis kogeb rasedusega kaasnevaid muutusi esimest korda ning tal on tekkinud mõned küsimused.
Triinu Liisi hinnangul on tema keha juba päris palju rasedusega muutunud ning aeg-ajalt tunneb ta, et tema keha on talle võõras. „Niimoodi igapäevaselt, kui ma riides olen, siis ma nii väga ei tunne seda erinevust, aga kui õhtul olen kodus, võtan ennast alasti ja vaatan ennast, siis see võibolla ikka tekitab natuke ebakindlust,“ räägib ta.
Lapseootel naise keha teeb läbi mitmeid muutusi, mis on ajutised ning kaovad lapse sündides nagu näiteks suur kõht ja juurde võetud lisakilod, kuid on ka muutusi, mis võivad olla püsivad ning meenutada lapseootusaega kogu ülejäänud elu.
Venitusarmid
Ämmaemand Mareti terav silm märkas nende omavahelise vestluse käigus, et Triinu Liis sügas oma kõhtu ning uuris, kas naine on täheldanud oma nahal ka muutusi tänu naha venimisele. Triinu Liis selgitab ämmaemandale, et ta kardab, et tal võivad venitusarmid tekkida ning on nende vältimiseks terve raseduse aja end kookosõliga määrinud.
„See sügelemine annab märku naha venimisest ja vahel see naha venimise tunne võib olla täitsa kohe valus, aga kui sa toidad nahka ja annad sinna elastust juurde, siis see võib tõesti ennetada. Tihtipeale on asi ka jällegi geneetiline,“ selgitab Maret.
Muutused intiimpiirkonnas
Triinu Liis on muu hulgas murelik ka oma intiimpiirkonnaga seonduvate muutuste ees. Nimelt on tema sõbrannad rääkinud, et ka see n-ö alumine piirkond muutub sünnitusega ning ta uurib ämmaemand Mareilt, kas see vastab tõele ja kas saab ka midagi teha muutuste vältimiseks.
Maret räägib, et kui naised sageli muretsevad võimalike rebendite pärast, siis oma naissuguorganite välimuse pärast muretsetakse harva. Maret selgitab, et kõik on omavahel seoses. Kui suured on muutused intiimpiirkonnas sõltub sellest, kas ja kui palju on rebendeid. Kui palju on rebendeid sõltub jällegi sellest, milline on elastust, milline on sünnituse külg, kui suur on tita, kui rahulikult ema suudab tita välja lubada, kui palju suudab lõdvestuda ning kas ja kui palju on ema eelnevalt teinud vaagnapõhjalihaste harjutusi. „Reaalsus on see, et päris endine sa tõenäoliselt ei ole pärast sünnitust,“ ütleb Maret.
Väga sage hirm naistel on, et pärast sünnitust ollakse lootusetult välja veninud just seal allkorrusel, kuid ämmaemand kinnitab, et sellepärast siiski muretsema ei pea ning vaagnapõhjalihaste harjutustega on võimalik oma lihaseid treenida. Rebendite puhul võib paranemine aega võtta mitmeid kuid ning paljudel naistel on jällegi n-ö kitsas ja jäik tunne, kuid seegi tunne ajapikku möödub ning nahk muutub taas elastsemaks.
Õnneks on intiimpiirkond selline koht, mis on enamasti privaatselt peidus ning ei tohiks ämmaemanda sõnul naise enesehinnangut väga mõjutada. „Pigem näitab, et sa oled armastusega oma lapse sünnitanud,“ lohutab Maret.
„Enda teadlikkust tuleks selles vallas hästi palju tõsta, et sa oleksid valmis nendeks asjadeks. Tihtipeale, kui tulevad üllatusena, siis ongi raske leppida, aga kui tasapisi sellega nagu harjuda, siis võibolla lõpuks vaatad, et olengi päris kõva naine,“ ütleb Triinu Liis ämmaemandaga kohtumise kokkuvõtteks.
„Mina arvan, et sa näed väga armas välja, see pisike punu, mis sul kasvab ja see väike tita, kes sul seal sees on, see on väike ohverdus selle tita nimel ja jääb sulle eluks ajaks mälestuseks ilusaid asju sinna keha peale, mis meenutavad sulle seda toredat aega,“ on Maret kindel.