5 küsimust, mida ei tohiks viimaseid kuid rasedalt naiselt kunagi küsida, aga kõik ometi küsivad

5 küsimust, mida ei tohiks viimaseid kuid rasedalt naiselt kunagi küsida, aga kõik ometi küsivad

30. Sep 2022, 15:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Raseduse lõpp on iga naise jaoks eriline ja ootusärev, aga samas ka emotsionaalne aeg. Just nüüd on naine eriti tundlik kohatute kõrvalise kommentaaride suhtes. Samas on ka beebikõht just nüüd nii selgelt märgatav, et kommentaare aina tuleb ja tuleb... Meenutame, mis on need viis küsimust, mida lihtsalt ei ole sobilik küsida!

Küsid "Kas ma tohin su kõhtu katsuda?", aga liiga hilja. 
Kõigis muudes olukordades on päris ahistav lambist teise inimese kõhtu katsuda, kas pole? Ometi juhtub see rasedate naistega alatasa. Mõne naise jaoks on okei või isegi meeldiv, kui lähedased tahavad ka beebi liigutamist tunda, kuid see küsimus peaks olema siiras ja eelnema igasugusele puudutusele. Küsi nii, et naisel oleks võimalus vastata ka: "Ei, ma praegu ei soovi seda." Kui küsimus tuleb suust samal ajal, kui käsi juba kõhule potsatab, ei ole sellest enam tegelikult kasu. Mõtle ka sellele, kas te olete omavahel piisavalt lähedased, et teineteise keha puudutamine oleks mugav, või on see küsimus üleüldse kohatu. 

Mainid, et kõht on nii suur või nii väike. Võib-olla lipsab sisse isegi legendaarne "On sul seal üks või mitu beebit?"
See ei ole naljakas nali. Igasugune teiste inimeste kõhu suuruse kommenteerimine on ebaviisakas ja tekitab ebamugavustunnet - raseduse ajal üsna samamoodi, nagu muul ajal!

"Kas oled ikka ühes tükis," "Mis teed, kas sünnitad juba" ning "Noh, sa polegi veel sünnitanud"?
Tegelikult rasedus ju ikkagi ei ole nagu piruka küpsetamine - me keegi, ka naine ise, ei tea, millal sünnitus täpselt algab. Ootusärevus on niigi suur. Tihti on raseduse lõpp ka vaimselt või füüsiliselt väga raske ja naine ei jõua sünnitust ära oodata. Pidev pärimine ei aita kaasa. 

"Kas sa oled sünnituseks valmis?"
Esiteks, mida see üldse tähendab? Teiseks, see küsimus ise ei olegi nii hull, kui see, et tavaliselt järgneb ka küsija poolne enda sünnituskogemuse ja nõuannete jagamine. Iga sünnitus ja kogemus on erinevad. Küsi hoopis, kas lapseootel naine tahab Sinu sünnikogemust ja nõu kuulda, enne kui seda lahkelt jagad.

"Kas see on ikka õige, et Sa nii palju pingutad?"
Arusaam, et lapseootel naine peaks töökoormust vähendama, oma hobidega tegelemist piirama ja enamiku ajast vist lihtsalt puhkama, on absoluutselt iganenud. Iga naine otsustab ise vastavalt oma vaimsele ja füüsilisele tervisele, kas ta tahab rasedana aja maha võtta või on talle oluline endisel viisil jätkata. Teiste süümepiinu tekitavad kommentaarid on täiesti ebavajalikud. 

 

Milliseid ebameeldivaid küsimusi või kommentaare Sulle raseduse lõpus esitati?