10 põhjust, miks Sa ei pruugi teada, et Sa oled rase

10 põhjust, miks Sa ei pruugi teada, et Sa oled rase

04. Apr 2013, 10:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Raseduse 9-kuuline rännak ei ole ainult emotsionaalselt ja füüsiliselt koormav, vaid võib tulevasele emale põnev ja rahuldust pakkuv aeg olla. Olgu rasedus planeeritud või ootamatu, saavad enamus naisi üsna kiiresti aru, et nad rasedad on.

Aga kui rasedus on last ootavale emale saladuseks?

Eitatud rasedused, ehk rasedused, kus naine teadlikult või alateadlikult eitab rasedaks olemist, on sagedasemad, kui varem arvatud. Üks teadlane hindab, et üks 475 sünnist, 20 või enam nädalat kestnud rasedusest on eitatud raseduse tulemus. (allikas: Wessel )

Kuigi iga naine läbib raseduse ajal erinevad füüsilised, vaimsed ja hormonaalsed muutused, on oluline regulaarselt arsti külastada. Kui sa arvad, et oled rase, või kaalud rasedaks jäämist, peaksid arstiga rasedusaegsest hoolitsemisest rääkima.

Kuna rasedus põhjustab enamikus naistest nii palju muudatusi, võib olla raske ette kujutada, et naine ei tea enne sünnitamist oma rasedusest midagi.

Mis siis võib takistada naisel rasedusest teada saamist?

10: Valenegatiivne rasedustest

Kui naine kahtlustab, et on rase võib ta teha koduse rasedustesti. Need testid mõõdavad hormooni, inimese kooriongonadotropiini (hCG), taset uriinis. Hormooni kõrgenenud tase viitab rasedusele.

Aga kodused rasedustestid võivad väära kasutamise, valesti lugemise või liiga vara tegemise korral valesid tulemusi anda. Seda kutsutakse ka valenegatiivseks rasedustestiks. Need testid võivad ise ka üsna segased olla, seega hoia igaks juhuks juhised lähedal. Kuigi need testid väidavad, et on 99% täpsed, ei pruugi nad raseduse esimestel päevadel hormooni taseme tõusu registreerida.

Eksperdid soovitavad pärast ära jäänud menstruatsiooni vähemalt nädal aega enne rasedustesti tegemist oodata. Isegi siis võib olla hea mõte kindluse mõttes rohkem kui üks test teha.

Enamus ravimeid ei mõjuta rasedustesti tulemusi, aga mõnel juhul võib viljakusravi anda valepositiivse tulemuse.

Ole kindel:

Kui sa märkad oma kehas muutusi, mis vihjavad rasedusele isegi siis, kui rasedustest on negatiivne, peaksid arsti juurde aja kinni panema. Kõigil naistel ei ole raseduse alguses kõrge hCG tase, ning vereanalüüs või ultraheli võivad kindla vastuse jaoks vajalikud olla.

9: Kehakaal

Suur, esileulatuv kõht ja rasedariided vihjavad tavaliselt sellele, et naine on rase. Aga kõigil naistel ei paista emadus nii välja.

Kuna igal inimese keha on erinev, on osadel naistel raseduse ajal väga suur keskosa, samas, kui mõnel ei paista praktiliselt midagi välja. Tulevase ema kehakaal enne rasedust võib ka seda mõjutada, kas tema ja teised muutust märkavad.

Üldiselt võib kehakaal raseduse ilmnemist kahel moel mõjutada.

Esiteks, rasedusega kaasnevad lisakilod ei pruugi juba ülekaalulisel naisel välja paista. Üleliigne keharasv, eriti kõhu ümber, võib beebit varjata – isegi ema eest. Ning kõik naised ei kanna oma sündimata beebit ühtemoodi, mis mõjutab seda, kui suur ja ümar naise kõht paistab.

Teiseks, naised, kes hakkavad varsti pärast rasestumist dieeti pidama või trannis käima, ei pruugi märgatavalt juurde võtta. Alla võetav kaal võib tühistada rasedusega lisanduva. Kuna raseduse sujumiseks on kaalutõus ja mitmekülgne toitumine olulised, on oluline tähele panna igat kaalutõusu, kui kahtlustad – isegi õrnalt – et võid rase olla.

Tagasi vaadates meenutavad naised, kes rasedusest ei teadnud, et süüdistasid ekslikult kaalutõusus stressi või halba toitumist.

Kui palju oodata?

Enamus naisi võtavad raseduse ajal kaalus juurde. Aga kui palju juurde tuleb? Üks hinnang ütleb, et keskmiselt peaks naine 15-20 kilo kaalus juurde võtma. Arstid soovitavad naistel raseduse ajal kaalust mitte alla võtta, isegi siis, kui nad ülekaalulised on.

8. Mõned kõrvalmõjud

Naised, kes ei teadnud, et on rasedad enne, kui neid sünnitustuppa viidi, meenutavad tugevaid kõrvalmõjusid, nagu kurnatus, iiveldamine, hellad rinnad, peavalud, isud, valud ja kaalutõus.

Kuna raseduse ajal möllavad hormoonid mõjutavad naisi erinevalt, pole ka üllatav, et naised kogevad rasedust erinevalt. Naised, kes ei tea et on rasedad, süüdistavad kõrvalmõjudes teisi probleeme, nagu stress, toidumürgitus ja seedehäired.

"Hommikune" iiveldus öösel?

Hommikune iiveldamine – mürgine tunne, mis lõppeb oksendamisega – on üks tuntumaid raseduse kõrvalmõjusid. Kuigi naised väidavad, et see tunne on hommikuti kõige tugevam, võib see igal ajal peale tulla.

7. Ebaregulaarne menstruaalstükkel

Üks esimesi märke rasedusest on menstruaaltsükli, protsessi kus naine kaotab emaka vooderduse, peatumine.

Tavaliselt lõpeb mensturatsioon siis, kui naine jääb rasedaks, kuna viljastatud munarakk – siis veel ablastotsüst – kinnitab ennast emakaseinale. Nende kihtide alles jäämine võimaldab blastotsüstil arenema hakata.

Vahel võib rasedatel naistel esineda päevadesarnast veritsemist, mis paneb nad arvama, et nad ei ole rasedad. Need võltsid menstruatsioonitsüklid on haruldased ja arstid üritavad endiselt aru saada, mis neid põhjustab.

Mõnel juhul on naistel juba ebaregulaarsed tsüklid ja nende jaoks võib päevade ära jäämine või kerge määrimine normaalne olla. Selle tõttu võib juhtuda, et võetakse suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid edasi.

Tekib küsimus? Helista arstile

Tavaliselt kestab üks menstruatsioonitsükkel umbes 28 päeva. Mõnel naisel, see-eest, võib see olla väga ebaregulaarne. Düsfunktsionaalne emaka veritsemine, mis avaldub suure verejooksuna või ebaregulaarse määrimisega, võib näidata, et kehas on hormoonid tasakaalust väljas. Kuigi ebaregulaarsus ei ole midagi, mille pärast muretseda, peaksid tähele panema teisi menstruatsiooni mustreid, mis vajavad arsti tähelepanu. Nende hulka kuuluvad üle nädala kestnud raske veritsemine, järsk kõhuvalu või määrimine päevade vahelisel ajal. Ära karda arsti käest küsida, mis normaalne on.

6. Stress

Stress võib naise suhtumist rasedusse negatiivselt mõjutada. Suur surve ja pinge võivad isegi kõige tervema naise sundida rasedust eitama.

Uuringud näitavad, et stress võib põhjustada raseduse eitamist ka naistel, kellel ei ole eelnevaid psühholoogilisi probleeme. Naiste hulgas, kes ei olnud rasedusest teadlikud, ütlevad paljud, et stress tõmbas raseduse märkidelt tähelepanu ära – vahel kuni sünnituseni. Tihti arvavad need naised, et krooniline stress on süüdi sellistes probleemides, nagu kaalutõus, peavalud, seedehäired ja ihuvalud.

Arstid teavad ka, et stress võib mõjutada naiste menstruaaltsükli regulaarsust.

Peitmine võib ohtlik olla.

Kas Sa taastud lahkuminekust või töökoha kaotamisest - stressirohked olukorrad võivad mõjutada sinu reaktsiooni ootamatule rasedusele. Suure pinge all olles või kartes sotsiaalset tõrjumist, ei taha osad naised, et teised rasedusest teaksid. Nad võivad sugulaste ja sõprade eest raseduse märke varjata – seisund, mida nimetatakse varjatud raseduseks. Kuigi raseduse varjamine võib tunduda ainsa valikuna, võib see tee olla ohtlik nii sinu kui lapse tervisele.

5. Sulle või su partneri öeldakse, et oled viljatu

Viljakuseprobleemid võivad samuti mõjutada seda, kas naine on rasedusest teadlik.

Viljatus võib lapsi soovivale paarile valus reaalsus olla. Aga võime lapsi saada võib ajaga muutuda. Naised, kes arvavad, et nemad või nende partner on viljatu, ei pruugi arvata, et nad rasedad on. Seetõttu võivad neil ka esimesed raseduse märgid märkamata jääda.

Samas mõned paarid võivad rasedust vältida kirurgiliste vahenditega, nagu vasektoomia ja munajuhade sidumine. Haruldasel juhul võib mehe vasektoomia ebaedukaks osutuda. Viimaste elusate spermatosoidide kehast lahkumine , pärast operatsiooni, võib võtta rohkem aega, kui arvatakse. Võib ka juhtuda, et paranemise käigus spermajuhade ühendused taastuvad.

Isegi arvamine, et olete läbinud menopausi, võib mõjutada raseduse kahtlustamist. Nii menopausil kui rasedusel on tugevad hormonaalsed mõjud kehale, ning vahel võivad need kaks sarnaseid sümptomeid jagada.

Viljakuse fakt:

Värsked emad võivad endiselt rasedaks jääda, isegi siis, kui nad on just sünnitanud ja toidavad teist last rinnaga.

4. Probleemid vaimse tervisega

Naisi, kes enne sünnitust rasedusest ei tea, süüdistatakse vahel vaimselt ebastabiilsed olemises. On oluline teada, et mõnel – aga mitte kõgil – naistel, kes kogevad raseduse eitamist, on mingi vaimse tervise probleem, mis võib takistada raseduse märkamist.

Uuringud naistega, kes rasedusest ei teadnud, näitavad, et osadel on diagnoositud psühholoogilised probleemid, nagu skisofreenia, depressioon või mingi isiksusehäire. Teised naised samas tundsid, et nende segaduse põhjustas stress.

Teadlased teavad ka, et raseduse välistamine võib mängida olulist rolli raseduse eitamises.

Arvad, et sa oled rase?

Rasedusest mitte teadmise vastand on arvamine, et oled rase siis, kui tegelikult ei ole. Seda nimetatakse valeraseduseks. Paaridel, kellel on väga suur soov lapsi saada, on suurem tõenäolisus selle tekkimiseks. Mõnel juhul, naised – ja veel harvemini mehed – käituvad ja tunnevad kui rasedad, isegi kui nad seda ei ole.

3. Rahulik beebi

Beebide liigutused on enamuse rasedate jaoks tavalised, aga mitte kõigi.

Laps kas asetseb sellisel moel, et tema liigutusi on raske tunda, või on lihtsalt vähem aktiivne, kui teised beebid, mõjutab vaiksemate või olematute liigutustega naise suhtumist rasedusse.

Naised, kes oma rasedusest ei teadnud, panevad pildi tagantjärgi kokku, märkides ära juhud, kus nad ajasid lapse liigutused segi seedehäiretega.

2. Liigne usk rasedusvastastesse vahenditesse

Naised, kes oma rasedusest ei teadnud, on tihti sellest šokis. Kuidas on see võimalik, kui nad kasutasid vahekorra ajal rasestumisvastaseid vahendeid?

Kuigi rasestumisvastased vahendid, nagu hormoontabletid ja kondoomid, on ülimalt efektiivsed, ei ole nad 100% edukad. Siis, kui vahendeid valesti kasutada, langeb nende efektiivsus märgatavalt. Näiteks tableti unustamine või kindlal ajal mitte võtmine võivad rasestumise tõenäolisust tõsta. Vanaks läinud kondoomid võivad kergemini katki minna, ning samuti suurendavad riski.

1. Raseduse sümptomite segi ajamine teise terviseprobleemiga

Mõnel juhul ei pruugi naine oma rasedusest teada, kuna ta usub, et tema sümptomeid põhjustab mõni muu terviseprobleem. Munasarjaprobleemidega, nagu kasvajad ja tsüstid, naised võivad arvata, et ebamugavustunnet ja valu põhjustab varasem probleem.

Mõni naine võib arvata, et nende sümptomid on mööduvad, ning jätavad arstile minemata.

Varasemad terviseprobleemid, või mitte, külaskäik arsti juurde annab kahtlustele rahu ja viib su õige ravini.

Millal ja kuidas said Sina teada, et ootad last?

Allikas