Politsei: Kallid vanemad, see on teie laps!

Politsei: Kallid vanemad, see on teie laps!

09. Jan 2019, 21:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Uus aasta algas traagilise ja trööstitu juhtumiga Põlvamaal, kus teekraavist leiti 15-aastase tüdruku surnukeha. Millised sündmused tüdruku surmani viia võisid, selgitab kriminaalmenetlus. Praegu on teada, et surm ei olnud vägivaldne. Juhtumi valguses paneb Lõuna prefektuur lapsevanematele südamele:

See pole paraku aga ainumas juhtum, mis meie südame aasta alguses saapasäärde ajas. Nii tegelesime teistegi kodust ära jooksnud laste otsimisega. Kes lülitas telefoni välja ja katkestas suhtluse sotsiaalmeedias, kes pages bussi või pöidlaküüdiga teise maakonda. Pöörasime kogu Eesti pea peale ja läks õnneks - nad on leitud, terved ja tagasi kodus. Ja nii käib see nõiaring noorte elude päästmise nimel iga kui viimane päev.

Mida me seejuures aga peredega suhtluses täheldame: et vanemad ei oska tihtilugu öelda, kellega laps suhtleb, kes on tema sõbrad või millistes ringkondades ta liikuda võib. Nii jääb paratamatult vahel tunne, et politseinikud teavad sellistest lastest, tema sõpradest ja harjumustest kordades enam kui lapsega koos elavad vanemad. Murekoht siin on, et lapsed ei taju tihti riske ja neile võib pakkuda ringihulkumine isegi lõbu. Halb seltskond, meelemürgid ja õnnetustesse sattumine on vaid väike loetelu sellest, millega lapsed sellisel juhul kokku puutuda võivad. Ja kui võtame siis perega ühendust, et last leida ja aidata, ei tea vanemad liigagi tihti, kuhu, kellega ja miks laps minna võis.

Kallid vanemad, see on teie laps – teie kasvatada, hoolitseda, aidata ja toetada. Teada, kus ja kellega ta aega veedab ning veenduda, et tema turvalisus on tagatud.

Edasi jõuame paratamatult selleni, kuidas kodus lastega suheldakse ja tegeletakse. Kui laste ja vanemate suhtlus piirdub mõne lause vahetamisega päevas, siis teadke - sellest ei piisa. Hullemgi, kui suhtlus kulgeb ainiti negatiivses toonis – käske ja korraldusi andes, hurjutades ja hirmutades. Lapsed vajavad vanematelt märkamist, tunnustust, toetust ja selgitusi. Suhelge omavahel ja mitte ainult – tehke lastega midagi ka koos. Muul juhul ei ole imekspandav, kui nad hoolt, tunnustust, toetust, tegevust mujalt otsima lähevad ning ööks koju ei tule. Või ühel päeval ja mõnel põhjusel enam kunagi koju tagasi ei jõua.

 

Kas tead, kus ja kellega ja kuidas Sinu teismeline laps aega veedab?