Parim kink naistepäevaks: Tartu koolides jagatakse nüüdsest tasuta menstruaaltarvikuid

Parim kink naistepäevaks: Tartu koolides jagatakse nüüdsest tasuta menstruaaltarvikuid

08. Mar 2022, 12:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lillesülemid ühel päeval aastas on täitsa toredad, aga naistepäevakingitus, mis naiste heaolu ühiskonnas päriselt mõjutab, saabus Tartus. Nimelt on kõikides Tartu linna üldhariduskoolides on alates sellest reedest menstruaaltarvikud õpilastele tasuta kättesaadavad.

Projekti nimega "Kooliside" algatajaks on mittetulundusühing Päevad ja Ööd. Selle MTÜ eesmärk on, et ükski noor ei jääks menstruatsiooni tõttu kõrvale haridusest ega huvitegvusest menstruatsiooni tõttu. MTÜ võitleb ühiskonnas menstruatsiooni ja soolise ebavõrdsusega seotud stigmade ja tabudega. 

Tasuta hügieenisidemed on mõeldud eeskätt noortele, kellel puudub võimalus vahendeid osta, või neile, kellel päevad ootamatult algavad.

"Paljudel peredel on raskusi igapäevaste hügieenitarvete ostmisel, mille alla kuuluvad ka menstruatsiooni ajal kasutatavad tooted. Tartu linn ühineb hea meelega MTÜ Päevad ja Ööd algatusega jagada linna koolides tasuta menstruaaltarvikuid, et aidata piiratud ressurssidega peresid ning tagada, et kõik noored saaksid võtta aktiivselt osa ühiskonnaelust," ütles abilinnapea Lemmit Kaplinski.

MTÜ Päevad ja Ööd looja Eveliis Padar lisas, et menstruatsiooniga seotud rahapuudus puudutab iga kümnendat Eesti tüdrukut. "Tartu on Eesti esimene omavalitsus, kes meiega koostöös asus probleemiga keskselt tegelema ja meil on selle üle väga hea meel. Eesti on teine Põhjamaa riik Soome järel, kus hakatakse hügieenisidemeid koolides tasuta pakkuma. Meie soov on, et paari aasta pärast oleksid projektiga liitunud juba kõik Eesti koolid," ütles Padar.

Pilootprojekt kestab käesoleva õppeaasta lõpuni ning selle järel hinnatakse, kuidas noortele edaspidi tasuta hügieenitarvikute teenust pakkuda.