Sinu teismeline laps jõuab koju ja sa saad aru, et ta on joonud alkoholi. Kuidas on kõige mõistlikum käituda, mida öelda? Tervise Arengu Instituudi veeb tarkvanem.ee annab hüva nõu:
- Rahune! Oota lapsega juhtunust rääkimisega, kuni ta kaineks saab. Senikaua mõtle rahulikult läbi, mida rääkida.
- Kui laps on kaineks saanud, siis selgita talle, milles on probleem ja leppige kokku rahulik aeg juhtunust vestlemiseks. Näiteks võid tööpäeva hommikul öelda: "Sa olid eile alkoholi joonud. Meil oli sinuga kokkulepe, et sa ei joo. Ma olen mures ja me isaga tahame sinuga õhtul rääkida."
- Vestluse alustuseks tuleta lapsele meelde varasemat kokkulepet, et ta ei joo alaealisena alkoholi.
- Räägi lapsele oma tunnetest. Näiteks võid öelda "Me oleme mures ja pettunud, et sa kokkuleppest kinni ei pidanud. Me tahame, et sa hoolitseksid oma tervise eest."
- Pane vastu kiusatusele vihastada ja karistada! Tea, et lapse näiline ükskõiksus (näiteks ütlused nagu "Jaa jaa, ma tean") on kaitsereaktsioon.
- Palu, et laps räägiks, mis juhtus.
- Kasuta aktiivset kuulamist, kuni jõuad lapse joomise tegelike põhjusteni. Hoidu süüdistamisest ja küsimustega ülekülvamisest - lase lapsel rääkida. Ära anna hinnanguid (nagu oled lapsik!). Näiteks võid öelda: "Sa saad vist ise ka aru, et see on täbar olukord. Sul on piinlik. Ma saan aru, et sul oli keeruline teistele öelda, et sa ei võta."
- Küsi lapselt, milliseid lahendusi ta ise näeb, nii võtab ta rohkem vastutust. Näiteks võid öelda: "Ei mina ega isa luba sul alkoholi juua, sest kuni sa saad täiskasvanuks, vastutame meie sinu tervise eest. Mis sa arvad, kuidas saaksid edaspidi selliseid olukordi vältida, ja kuidas meie isaga saame sind selles aidata?"
- Lõpeta vestlus uue kokkuleppega.
- Olukorra kordumisel küsi abi spetsialistilt.
Vaata näidisvideot:
Mida Sina arvad - mida saavad vanemad ära teha, et laps ei tarbiks alkoholi?