Loe, milline võib välja näha tõsine allergiline reaktsioon

Loe, milline võib välja näha tõsine allergiline reaktsioon

12. Mar 2019, 16:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Üks ema kirjeldab Facebookis olukorda, kus tema lapsel tekkis eluohtlik allergiline reaktsioon. Õnneks juhtus see parasjagu haiglas olles, sest üksi kodus poleks Julie osanud neid sümptomeid anafülaksiaga seostada.

Julie tütrele tehti hiljuti allergiatest, kuid kuna selgus, et laps on metsapähklile väga allergiline, tekkis tal testi tegemise ajal anafülaktiline reaktsioon. Naine oli üllatunud, et anafülaksia ei näinud päriselus välja sugugi selline nagu filmides ja telesarjades. Seetõttu tahab ta nüüd oma kogemust jagada, et inimesed üle maailma oskaksid ka teistmoodi kulgevat anafülaktilist reaktsiooni ära tunda ja allergikut kiiresti aidata. 

Kõigepealt anti Julie tütrele söögiks umbes kümnendik pähklist. Viie minuti jooksul hakkas laps oma kõrvu sügama, seejärel kõhuvalu üle kurtma ja peatselt juba üle kere sügelema. See oli arstide jaoks piisav, et teha tüdrukule esimene adrenaliinisüst, lisaks sellele anti talle suukaudselt antihistamiinikumi. 

Kümneks minutiks lapse sümptomid kadusid, kuid seejärel sügelus naases - hullemini kui varem. Vaikselt hakkas lapse keha kattuma tugeva lööbega. Laps ise oli jätkuvalt heas tujus, rõõmus ja mängis. Veel viis minutit ja laps hakkas veidi köhima. See köha ei kõlanud sugugi sellisena, nagu allergilise reaktsiooni käes lõõtsuv inimene mõnes filmis. Laps ise mängis ikka rõõmsalt edasi.

Arstid mõõtsid hapnikutaset lapse kehas, see oli väga madal. Saadi aru, et ta hakkab teadvust kaotama ning tekkimas on letargia. Kiiresti anti lapsele veel adrenaliini ja muid ravimeid. 

Julie, nagu kindlasti paljud teisedki inimesed, oli arvanud, et anafülaktilinine reaktsioon tähendab lämbumist, õhku ahmimist, lõõtsumist, oma rinnust kinni haaramist ja muud dramaatilist. Talle oli täielikuks üllatuseks, et see raske seisund võib ka vaikselt ja sammhaaval ligi hiilida. 

Ta julgustab kõiki inimesi kutsuma allergikule julgelt kiirabi ning kui adrenaliinisüst on olemas, siis seda kiiresti kasutama, mitte hirmust ootama ja vaatama jääma. Adrenaliisisüst päästab allergiku elu, samas kui selle asjatu kasutamine ei ole kuigi ohtlik. Pärast süsti tegemist tuleb siiski alati kutsuda kiirabi. 

 

Kas Sinul või lähedastel esineb tõsiseid allergiaid? Kas oled kunagi pidanud abivajajale adrenaliinisüsti tegema?