Lapsed, kes said kurjusele vastu astumise eest kodanikujulguse aumärgi

Lapsed, kes said kurjusele vastu astumise eest kodanikujulguse aumärgi

04. Dec 2018, 22:44 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kümneaastane Karoliine sai justiitsministrilt kodanikujulguse aumärgi, sest kutsus külla tulnud ja vägivaldseks muutunud peretuttavale politsei. Foto: Ardo Holts, Justiitsministeeriumi Facebook


Justiitsminister Urmas Reinsalu andis eile üle 27 kodanikujulguse aumärki. Märk antakse inimestele, kes on oma vapra tegutsemisega aidanud peatada kurjategijaid, toetanud abivajajaid ning panustanud aktiivselt ühiskonna turvatunde tagamisse. Märgi said ka kolm last.

Noorim aumärgi saaja on kaheksa-aastane Cassandra. Kuu aega tagasi nägi tüdruk pealt, kuidas kaks suuremat poissi norisid tema klassivenda ja võtsid talt rahakoti ära. Kui Cassandra poisse korrale kutsuma läks, ähvardasid nood tüdrukut taskunoaga. Kindlameelne tüdruk kutsus politsei.

14. veebruari õhtul läks kümneaastane Pärnu tüdruk Karoliine oma vanaema juurde, kuhu olid külla tulnud ka perekonnatuttavad. Ühel neist tekkis oma kasupoegadega sõnelus. Mees raputas kasupoega, pani käed ümber kõri, karjus. Karoliine läks vetsu ja helistas politseisse. Kõne taustal oli kuulda vägivallatseja karjumist, kuid nii pingelisest olukorrast hoolimata andis Karoliine häirekeskuse töötajale toimuva kohta piisavalt infot. Kohale saabunud patrullpolitseinikud pidasid vägivalda kasutanud mehe kinni ja Pärnu maakohus karistas teda tingimisi vangistusega.

14-aastane Aston oli juba mõnda aega tagasi märganud, et naaber kohtleb oma kutsikat jõhkralt. Poisi mõõt sai täis, kui koera lausa lonkamas ja valust niutsumas nägi. Aston palus oma isa abi ja viis koera Rakvere loomakliinikusse, kus tal tuvastati sääreluu murd. Aston pöördus Rakvere politseijaoskonda. Vägivallatseja jäi koerast ilma, koer sai uue armastava kodu.

Riigi peaprokurör Lavly Perling sõnas, et julgus ei tähenda hirmu mitte tundmist vaid hirmust võitu saamist. „Minu suurim lugupidamine kõigile, kes on märganud enda ümber abivajajat ning astunud välja tema kaitseks. Eriti kiidan neid julgeid lapsi, kes on märganud kurjust ja sellele vastu astunud. Tänased lapsed annavad meie ühiskonnale näo tulevikus ning ma loodan, et meie tulevik on just nende julgete laste nägu,“ lisas peaprokurör Perling.

Tunnustamisüritusel oli kohal veel üks laps - kodanikujulguse tõttu elu kaotanud Sergei Daineko väike tütar. Mullu detsembri algul läks Sergei koos abikaasa ja sõpradega Kohtla-Järve piljardibaari aega veetma. Peagi hakkasid baarikülastajaid häirima üks mees ja naine, kes klaarisid vihaselt ja valjult suhteid. Sergei ja tema abikaasa pöördusid mitu korda viisakalt tülitsejate poole, paludes neil kisa ja lärm lõpetada. Kui Sergei ja Valentina õue läksid, järgnes neile tülitsejast mees, kes lõi Sergeid tema abikaasa silme all noaga kõhtu. Sergei suri vigastustesse. Lööja kannab kaheksa-aastast vangistust.

Üks Ida-Virumaa valusamaid probleeme on nõrk kogukonnatunne, ükskõiksus ümbritseva vastu. Ei astuta välja kannatanute kaitseks ega kaaskodanike rahu tagamiseks. Sergei aga näitas üles kodanikujulgust, kaitstes rahumeelsel viisil õiguskorda ja kogukonna rahu. 


Kui vana on Sinu laps ning kas ta teab juba, millisel puhul on vaja helistada politseisse ja kuidas seda teha?