Kuidas mõjub koroona lastele? Enesetapukatsed ja alkoholimürgistused

Kuidas mõjub koroona lastele? Enesetapukatsed ja alkoholimürgistused

26. Feb 2021, 12:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Äsja alanud, 2021. aasta jooksul on ainuüksi Tallinna Lastehaiglas olnud juba 20 enesetapukatse teinud last. Teise sihtrühmana saabub haiglasse praegu liigagi palju kanget alkoholi joonud lapsi. 

Delfi TV-le intervjuu andnud lastehaigla arstid ütlevad, et põhjus on muidugi koroona – see, et koolid on suletud, et sõpradega kohtuda ei saa. 

Teismelisele ei saa vajadust oma sõpradega koos olla või piire kombata ka pahaks panna, sest see ei ole tema valik, vaid normaalne arenguperiood. Rajaleidja psühholoog Jaak Maasalu selgitab, et seoses muutustega teismelise aju arengus on normaalne, et vanemad ei ole enam lapse jaoks nii olulised nagu varem, aga sõbrad ja sõpradega veedetud aeg muutuvad väga oluliseks. Selle muutuse evolutsiooniline eesmärk on tegelikult ju väga loogiline – laps iseseisvub, et peatselt pesast lennata! Lisaks on teismelised seoses otsustusvõime ajutiselt aju eesosast tagaosasse liikumisega oluliselt riskialtimad. 

Võib karta, et isolatsioon mõjub raskelt nendele noortele, kes tulevad keerulistest kodudest. Lastele, kelle jaoks ainus soe toit tuleb koolis, lastele, kelle murede esmane märkaja on õpetaja, lastele, kelle turvavõrgustikuks on sõbrad.