Koroonakriisi ajal on märkimisväärselt kasvanud laste soov endalt elu võtta

Koroonakriisi ajal on märkimisväärselt kasvanud laste soov endalt elu võtta

30. Sep 2021, 17:12 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kolmapäeval Riigikogus toimunud vaimse tervise seminaril tõdes Tallinna lastehaigla vaimse tervise keskuse juht Anne Kleinberg, et laste enesetapukatsete arv on tänavu hüppeliselt kasvanud – ja põhjuseks on ilmselt koroonakriis.

Kui tavaliselt jõuab enesetapukatse tõttu lastehaiglasse umbes 30 last terve aasta peale, siis sel aastal said 30 suitsiidikatset täis juba veebruaris, sest igas kuus on sel aastal jõudnud enesetapukatse tõttu haiglasse kuni 20 last, vahendab Eesti Päevaleht.

Lastehaigla vaimse tervise keskuses on kohad täis, abivajajaid on rohkem. Haigla lastepsühhiaatrid töötavad ligi kahekordse koormusega, rohkem neilt nõuda ei saa. Ka noortele psühholoogilist nõustamist pakkuva MTÜ Peaasjad tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa tõdes, et pöördujate arv on suurenenud, aga abi saab MTÜ pakkuda vaid ligi kolmandikule pöördujatest. 

Ühe põhjusena nähakse koroonakriisi. Lastele võisid laastavalt mõjuda nii hirm kui ka distantsõpe. Probleem ei ole aga ainult koroonakriisis – vaimse tervise spetsialistide hinnangul ei ole riik aastaid panustanud vaimse tervise probleemide ennetusse piisavalt ning nüüd lõikame selle tegemata töö vilju.